Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej leży nad Zalewem Wiślanym, w północno-zachodniej części województwa warmińsko-mazurskiego. Dużą jego część zajmują lasy, a tutejsza, pofałdowana rzeźba terenu zadowoli niejednego amatora kolarstwa górskiego. W parku nie brakuje również imponujących, pokrzyżackich zabytków, a z letniskowego miasta Tolkmicko na jego północnym skraju kursują w sezonie letnim statki wycieczkowe do Krynicy Morskiej.
Terytorium parku rozpoczyna się na północno-wschodnich przedmieściach Elbląga i ciągnie wzdłuż linii brzegowej zalewu aż do miejscowości Chojnowo. Obejmuje on swym zasięgiem najciekawsze tereny Wysoczyny Elbląskiej z wieloma wzgórzami i malowniczymi lasami. Park jest ważną ostoją dzikiej przyrody. Żyją w nim m.in. orły bieliki, żurawie, jenoty i popielice.
Na terenie Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej nie brakuje hoteli, pensjonatów i ośrodków wypoczynkowych. Wiele z nich znajduje się na wybrzeżu Zalewu Wiślanego, w takich miejscowościach jak portowe Tolkmicko, Suchacz i Kadyny. W ostatniej z wymienionych można znaleźć także spore, piaszczyste kąpielisko.
Bardzo dobrą bazą noclegową dysponuje również sam Elbląg. To stare miasto portowe odznacza się wieloma niepowtarzalnymi zabytkami. Do najcenniejszych z nich należą gotycka katedra św. Mikołaja z XIII w., wysoka, XIV-wieczna brama targowa oraz kolejne średniowieczne świątynie: Św. Ducha, św. Antoniego i Bożego Ciała. Starówka elbląska została mocno zniszczona w czasie II wojny światowej, a w ostatnim dwudziestoleciu jest odbudowywana w nawiązującym do historii stylu tzw. retro-wersji. Zabytkowe, gotyckie kamienice można tu napotkać np. przy ul. Św. Ducha. Ciekawostką w skali kraju jest Ścieżka Kościelna w Elblągu. To wąskie przejście między starymi kamienicami. Z licznymi bramkami i ceglanymi sklepieniami daje dobre wyobrażenie o tym, jak kiedyś wyglądało wiele średniowiecznych ulic w miastach północnej Europy.
Z Elbląga można wybrać się na wycieczkę do parku żółtym szlakiem turystycznym, który rozpoczyna się pod lasem, we wschodniej części miasta, przy pętli tramwajowe na ulicy Marymonckiej. Przechodzi się nim najpierw przez mostek i wzdłuż koryta niewielkiej rzeczki Kumieli. Żółty szlak mija później stary młyn oraz dawne stawy rybne i zbiega się z niebieskim szlakiem turystycznym. Później znowu się rozwidlają. Żółty trakt przechodzi przez kolejny mostek na Kumieli i biegnie obok ogrodzenia cmentarza, aż do leśniczówki Dębica i pod Górę Chrobrego, gdzie funkcjonuje wyciąg narciarski.
Ciekawym miastem na północnym wschodzie Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej jest Tolkmicko. Również tu można powydziwiać cenne zabytki z czasów Państwa Krzyżackiego, takie jak gotycki kościół św. Jakuba Apostoła, czy baszta wraz z pozostałościami murów miejskich z XIV. W Tolkmicku znajduje się też mały port nad Zalewem Wiślanym. Cumuje w nim wiele jachtów i żaglówek, a w sezonie letnim można się stąd wybrać w rejs statkiem wycieczkowym do położonej na Mierzei Wiślanej Krynicy Morskiej.
