Park Krajobrazowy Wzgórz Dylewskich znajduje się w zachodniej części województwa warmińsko-mazurskiego. Obejmuje swym zasięgiem najbardziej urozmaicone pod względem rzeźby terenu partie Pojezierza Chełmińsko-Dobrzyńskiego, a jego najwyższym wzniesieniem jest Dylewska Góra, sięgająca 312 m n.p.m. Do parku ściągają turyści spragnieni spokoju i obcowania z przyrodą, a także zapaleńcy kolarstwa górskiego.
Wielbiciele górskich wycieczek mogą się poczuć w Parku Krajobrazowym Wzgórz Dylewskich nie gorzej niż w niejednym paśmie górskim w południowych rejonach Polski. Tutejsze pofałdowanie terenu jest bardzo silne, a różnice wysokości do pokonania na leśnych szlakach osiągają często od 40 do 80 m. Przez park krajobrazowy przepływają liczne rzeczki i strumienie, które mają swoje źródła w jego otulinie. Istnieją tu też trzy rezerwaty przyrody. W parku dominują lasy liściaste i mieszane, a 25 gatunków tutejszych roślin jest objętych ochroną ścisłą. W leśnych zagajnikach Wzgórz Dylewskich znalazły schronienie m.in. wydry, gronostaje i łasice, a jeszcze w latach 90-tych można było w nich spotkać także wilka.
Tajemniczy Park Krajobrazowy Wzgórz Dylewskich czeka wciąż na odkrycie i jak do tej pory nie jest odwiedzany przez tłumy turystów. Wycieczki czasem do niego zaglądają przy okazji odwiedzin Pól Grunwaldzkich. Słynną bitwę z Krzyżakami w 1410 r. stoczono zaledwie 17 km od granic parku. Do muzeum na Polach Grunwaldzkich można dojść z niego oznaczonym na niebiesko szlakiem turystycznym PTTK. Chcąc zatrzymać się na terenie Parku Krajobrazowego Wzgórz Dylewskich, można wybrać któreś z pól namiotowych w Wysokiej Wsi, Klonowie lub Wygodzie. Niedaleko granic parku działają też gospodarstwa agroturystyczne i pensjonaty. Niektóre z nich mieszczą się w oddalonej o około 20 km na północ Ostródzie, położonej między jeziorami Drwęckim i Pauzeńskim. Warto zajrzeć do tej miejscowości ze względu na imponujący, gotycki zamek z okresu państwa krzyżackiego. Na południu od parku można poszukać pokoi gościnnych w malowniczej miejscowości Dąbrówno, leżącej na naturalnej grobli pomiędzy jeziorami Dąbrowa Mała i Dąbrowa Wielka.
Niebieski szlak „grunwaldzki” PTTK ma 67 km długości i nadaje się doskonale na weekendową wycieczkę na rowerach. Na terenie Parku Krajobrazowego Wzgórz Dylewskich rozpoczyna się we wsi Dylewo, gdzie warto zobaczyć gotycką świątynię i cmentarz ewangelicki. Trakt następnie dociera do rezerwatu przyrody wokół Jeziora Francuskiego (zwanego także Jeziorem Sałk) i dalej, na Dylewską Górę. Na tym porośniętym bukowymi lasami, morenowym szczycie stoi 37-metrowa wieża widokowa dla turystów, z której doskonale widać zaczynające się już u stóp góry Pola Grunwaldzkie. Kolejny przystanek na niebieskim szlaku to wieś Pietrzwałd. Jej ozdobą jest drewniany kościółek barokowy z początku XVII w. z pięknymi polichromiami we wnętrzu. Ostatnią osadą, do której jeszcze w granicach parku dociera szlak „grunwaldzki” PTTK to Naprom.
