Poleski Park Krajobrazowy leży we wschodniej części województwa lubelskiego i stanowi otulinę parku narodowego o tej samej nazwie. Tworzą one wspólnie jedną z najistotniejszych enklaw dzikiej przyrody we wschodniej Polsce. Tutejsze mokradła są prawdziwym królestwem wodnych ptaków, a okoliczne jeziora są świetnym miejscem do wędkowania.
Na równinnym terenie Poleskiego Parku Krajobrazowego można znaleźć wiele jezior, stawów, łąk i torfowisk. Nieznaczną część jego powierzchni stanowią obszary leśne. Park otacza niczym wieniec porośnięty nieprzebytą puszczą Poleski Park Narodowy. Od zachodu sąsiaduje natomiast z Parkiem Krajobrazowym Pojezierze Łęczyńskie. Wszystkie trzy obszary ochronne tworzą spójny i niezwykle interesujący pod względem przyrodniczym i turystycznym mikroregion. W Poleskim Parku Krajobrazowym można znaleźć zbiorowiska cennych roślin torfowiskowych. Jest on też prawdziwym królestwem wodnych i błotnych ptaków, m.in. żurawi, gęgaw i łabędzi.
Największym akwenem na obszarze Poleskiego Parku Krajobrazowego, jak i na całym Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim jest retencyjne Jezioro Wytyckie. Leży ono w jego południowo-wschodniej części i stanowi cześć systemu wodnego kanału, który łączy ze sobą rzeki Wieprz i Krzna. Jest on ciekawym szlakiem wodnym dla kajakarzy. Niestety, badania wykazały, że wybudowany na przełomie lat 50-tych i 60-tych XX w. kanał ma bardzo negatywny wpływ na naturalne środowisko Polesia, trwale zakłócając miejscowe stosunki wodne i przez to szkodząc miejscowej florze i faunie.
W wielu miejscowościach parku można znaleźć gospodarstwa agroturystyczne, domki letniskowe do wynajęcia oraz pola namiotowe. Noclegów warto poszukać m.in. w Kolonii Wytyczno nad Jeziorem Wytyckim. To bardzo spokojne miejsce, usytuowane wśród mozaiki pól. Można tam łatwo dotrzeć drogą wojewódzką nr 82. Ciekawym obiektem do zobaczenia w tej miejscowości jest drewniany, powojenny kościółek.
Przez Wytyczno przebiega oznakowany na niebiesko, turystyczny szlak „Pojezierny Północny”. Prowadzi on na północ, wzdłuż brzegów Jeziora Wytyckiego. Dociera następnie do Łowiszowa, w którym znajduje się pomnik upamiętniający polskich żołnierzy ochrony pogranicza, poległych w tym miejscu w walkach z armią radziecką w 1939 r. Niebieski trakt wiedzie dalej na rozległe obszary torfowiskowe o nazwie Durne Bagno. Aby obejrzeć je w całej okazałości, można tu się wspiąć na kilkumetrową, drewnianą wieżę widokową. Następnie szlak prowadzi przez przysiółek Wielki Łan na teren Poleskiego Parku Narodowego, gdzie bardzo ciekawym przystankiem jest wieża widokowa przy Stawie Głębokim.
Będąc na północnym brzegu Jeziora Wytyckiego, można także wybrać się na wycieczkę żółtym szlakiem „Krawędziowym PPN”. Prowadzi on m.in. do Załucza Starego, w którym znajduje się Ośrodek Dydaktyczno-Muzealny Poleskiego Parku Narodowego.
