Popradzki Park Krajobrazowy leży na południu województwa małopolskiego, przy granicy ze Słowacją. Obejmuje malownicze wzgórza Beskidu Sądeckiego oraz leżące u ich stóp, popularne uzdrowiska, takie jak Szczawnica i Krynica Zdrój. W parku nie brakuje wspaniałych punktów widokowych. Tutejsze szlaki wiodą wśród górskich hal i świerkowych lasów. Coś dla siebie znajdą tu też narciarze i wielbiciele kolarstwa górskiego.
Park leży w Karpatach Zachodnich i obejmuje pasma Radziejowej i Jaworzyny Krynickiej, które rozdziela dolina rzeki Poprad. W granicach obszaru mieści się też polska część Gór Czerchowsich. Zachodnia granica parku opiera się na dolinie Dunajca, a jego wschodnią otulinę ogranicza koryto rzeki Kamienica Nawojska. Najwyższym wzniesieniem Popradzkiego Parku Krajobrazowego jest Radziejowa, wspinająca się na 1262 m n.p.m. Lasy stanowią zdecydowaną większość jego obszaru. Z uwagi na wysokogórski charakter Beskidu Sądeckiego, można w nim obserwować piętrową szatę roślinności. Lasy liściaste i mieszane są tu spotykane mnie więcej do wysokości 1100 m n.p.m. Wychodząc powyżej tej granicy, wkracza się w chłodniejszą krainę świerków, trawiastych stoków oraz zagubionych tu i ówdzie, małych, drewnianych bacówek. Na terenie parku występuje wiele źródeł cennych wód mineralnych. W okolicznych lasach żyją wilki, rysie i jelenie, a czasami odnotowuje się w nich także obecność niedźwiedzi oraz żbików.
Popradzki Park Krajobrazowy dysponuje wyśmienitą bazą turystyczną. Najwięcej hoteli, pensjonatów i sanatorów można znaleźć w popularnych uzdrowiskach i ich najbliższych okolicach: Szczawnicy na zachodzie parku, Piwnicznej nad Popradem oraz leżących na jego wschodnich obszarach Muszynie i Krynicy Zdrój. Przy głównych kurortach Beskidu Sądeckiego nie brakuje też wyciągów narciarskich. Miejscowości te cieszą się niesłabnącą popularnością wśród turystów od przeszło stu lat, co obrazują, zwłaszcza w Krynicy, liczne zabytkowe sanatoria, domy zdrojowe i parki, a także wystawne wille w stylu podhalańskim. Romantyczne obiekty z czasów austro-węgierskich sąsiadują tu z często dość ciekawymi, modernistycznymi sanatoriami i domami wczasowymi z lat 60-tych i 70-tych XX w.
Do Krynicy Zdrój swego czasu lubili przyjeżdżać na kuracje malarz Jan Matejko i marszałek Józef Piłsudski. Ciekawostką tego miasta jest zabytkowa, naziemna kolejka linowa. Powstała jeszcze w latach 30-stych XX w. i zabiera turystów na Górę Parkową, pokonując na swojej trasie różnicę wysokości 148 m. Nowoczesną odpowiedniczką tej przedwojennej kolejki jest kolej gondolowa z Czarnego Potoku w Krynicy Zdrój na 1114-metrową Jaworzynę Krynicką. Znajduje się tu jedna z najlepszych w Polsce stacji narciarskich. Można w niej znaleźć aż 14 tras zjazdowych, a także najdłuższy, oświetlony stok narciarski w kraju.
Na Jaworzynę Krynicką z Krynicy Zdrój można wspiąć się także pieszo, obierając czerwony szlak turystyczny. Trakt ten prowadzi dalej na nieco niższy szczyt, jakim jest 1080-metrowy Runek. Chociaż jego wierzchołek jest zalesiony, na szlaku można znaleźć kilka otwartych polan, z których rozchodzą się zapierające dech w piersiach widoki na całą okolicę. Kolejnym przystankiem na czerwonym trakcie jest schronisko PTTK na Hali Łabowskiej.
Wspomniany czerwony szlak jest główną trasą turystyczną Beskidów, która prowadzi do wielu ciekawych miejsc w parku. Rezerwując sobie czas na dłuższą wycieczkę, można dojść z Hali Łabowskiej przez Halę Pisaną i Makowicę do schroniska „Cyrla”, a następnie przez Suchą Strugę do Rytra, gdzie wznoszą się ciekawe ruiny zamku. W obrębie Beskidu Sądeckiego, oznakowany na czerwono Główny Szlak Beskidzki prowadzi aż do malowniczej miejscowości turystycznej Krościenko nad Dunajcem, położonej niedaleko Szczawnicy, na zachodnim skraju Popradzkiego Parku Krajobrazowego.
