Powidzki Park Krajobrazowy to kraina rozległych, polodowcowych jezior, pól i lasów we wschodniej części województwa wielkopolskiego. Jest doskonałym miejscem do uprawiania sportów wodnych. Można w nim znaleźć wiele ośrodków wczasowych, a przez całe jego terytorium przebiegają doskonałe szlaki rowerowe. W całej Polsce Powidz kojarzy się przede wszystkim z pobliską bazą Sił Powietrznych.
Pomimo intensywnego użytkowania okolicznych pól uprawnych, wielu miejscowości i ogromnej bazy lotniczej tuż za jego południowo-zachodnią granicą, Powidzki Park Krajobrazowy charakteryzuje się niezwykłym bogactwem przyrodniczym. Zaobserwowano tu obecność prawie 200 gatunków ptaków. W okolicznych, głębokich jeziorach nie brakuje ryb, a w zaroślach nad ich brzegami buszują m.in. ryjówki, jenoty, łasice, borsuki, tchórze, piżmaki i gronostaje.
Najlepszym miejscem do zatrzymania się w parku są miejscowości nad brzegami Jeziora Powidzkiego. W Powidzu i pobliskim Ostrowie, położonym na półwyspie nad północnym brzegiem akwenu, znajduje się wiele ośrodków wypoczynkowych, hoteli i pensjonatów. Jezioro Powidzkie to największy akwen w całej Wielkopolsce. Jego powierzchnia wynosi ponad tysiąc hektarów. W całości objęte jest strefą ciszy, co oznacza, że nie można na nim pływać łódkami motorowymi. Coś dla siebie znajdą tu natomiast żeglarze, wędkarze i kajakarze.
Powidz to miejscowość letniskowa, licząca około tysiąca mieszkańców. W przeszłości posiadał on prawa miejskie, nadane już w XIII w. przez Bolesława Pobożnego. Dużego znaczenia, poza usytuowaniem nad ogromnym jeziorem, nadawały mu biegnące przez tę część Wielkopolski szlaki handlowe. O miejskim charakterze miejscowości przypomina kwadratowy rynek otoczony murowanymi kamieniczkami. Ciekawymi obiektami są tutaj neogotycki kościół św. Mikołaja z drugiej połowy XIX w. i pochodzący z tego samego okresu, drewniany wiatrak koźlak. Na uliczkach Powidza można często zobaczyć przechadzających się oficerów z oddalonego o 4 km lotniska wojskowego.
Przez Powidz przebiega okrążający całe Jezioro Powidzkie niebieski szlak rowerowy. Wybierając się nim na północ, dotrze się do oddalonego o 2,5 km Przybrodzina. To kolejna w tej okolicy miejscowość wypoczynkowa z ośrodkami wczasowymi i letniskowymi domkami. Na tutejszej, piaszczystej plaży w sezonie letnim można pograć w siatkówkę lub przesiadywać ze znajomymi w piwnym ogródku. Lepiej jednak nie zamawiać napojów procentowych, jeśli się ma zamiar kontynuować podróż niebieskim szlakiem w kierunku oddalonego o kolejne 5 km Ostrowa. Po minięciu tej letniskowej miejscowości, trakt dociera przez las do drogi wojewódzkiej nr 262 i zakręca na południe. Po paru kilometrach dochodzi do prawego brzegu Jeziora Powidzkiego, nad którym leżą miejscowości Kosowo i Giewartów. Później szlak zakręca znowu na północ i doprowadza cyklistów przez Polanowo z powrotem do Powidza.
Droga wojewódzka nr 262 jest miejscem, gdzie niebieski szlak styka się z oznakowaną na czarno pętlą rowerową, która z tego miejsca wiedzie na północ, okrążając jeziora Budzisławskie, Suszewskie i Wilczyńskie. Przy północno-wschodnim brzegu ostatniego z tych akwenów leży ciekawa miejscowość Wilczyn. Warto w niej zobaczyć niebanalne zabytki: XVI-wieczny, gotycki kościół św. Urszuli i pochodzącą z XVIII w. świątynię pw. Św. Krzyża. W pobliskim Kopydłówku można natomiast zobaczyć neorenesansowy pałac z zabytkowym folwarkiem.
