Przedborski Park Krajobrazowy leży na pograniczu województw łódzkiego i świętokrzyskiego. Rzeźba jego terenu jest dość zróżnicowana. Dominują w nim obszary leśne, a tutejsze szlaki turystyczne prowadzą do wielu ciekawych zabytków. Na opływającej park rzece Pilicy organizowane są popularne spływy kajakowe.
Obszary parku rozciągają się od doliny rzeki Czarnej Włoszczowskiej do Pasma Przeborsko-Małogoskiego. Leży on na południowy wchód od miejscowości Przedbórz przy drodze krajowej nr 42. Czarna Włoszczowska, która przepływa przez środek parku, jest prawym dopływem rzeki Pilicy. Prawie 70 procent jego obszaru stanowią lasy, a tutejszy krajobraz uzupełniają łąki, pola uprawne i rozrzucone tu i ówdzie, niewielkie osady. W Przedborskim Parku Krajobrazowym żyją m.in. łosie, jelenie, sarny i borsuki. Schroniło się tutaj też prawie 170 gatunków ptaków, takich jak żurawie, bociany czarne, rybołowy i bieliki.
Turyści odwiedzający Przedborski Park Krajobrazowy mają do wyboru kilka gospodarstw agroturystycznych, wynajęcie domku letniskowego lub nocleg na polu namiotowym. W centrum Przedborza działa także parę pensjonatów i schronisko młodzieżowe. Będąc w tej miejscowości, warto zobaczyć kościół św. Aleksego. Został on zbudowany w stylu gotyckim pod koniec XIII w., a później kilka razy był przebudowywany. O średniowiecznym rodowodzie obiektu przypomina do dziś masywna, ceglana wieża i zewnętrzne podpory ścian nawy głównej. Wiele ciekawych kamieniczek z XVII i XVIII w. zachowało się na przedborskim rynku. W miasteczku można też zauważyć pozostałości XV-wiecznego zamku, który został zniszczony w czasie Potopu Szwedzkiego.
Przez Przedbórz przebiega oznakowany na czerwono Szlak Partyzantów PTTK, prowadzący do wielu ciekawych miejsc województwa łódzkiego. Można nim dotrzeć m.in. do zabytkowego Piotrkowa Trybunalskiego. Wybierając się nim na wycieczkę z Przedborza na zachód, dojdzie się przez Górę Chełmno do wsi Kobiele Wielkie, w której w 1867 r. urodził się pisarz i noblista Władysław Reymont. W miejscowości tej warto obejrzeć szlachecki dworek z przełomu XIX i XX w. wraz z otaczającym go parkiem.
Przedbórz leży nad wyznaczającą zachodnią granicę parku rzeką Pilicą. W miejscowości tej rozpoczynają się popularne spływy kajakowe do Sulejowa w centrum województwa łódzkiego. Można się stąd też wybrać na pieszą lub rowerową wycieczkę niebieskim Szlakiem Rekreacyjnym Rzeki Pilicy. Również on prowadzi na północ, do Piotrkowa Trybunalskiego, zahaczając po drodze o atrakcyjnie turystycznie tereny Sulejowskiego Parku Krajobrazowego. Wybierając się tym traktem na południe, dojdzie się natomiast do wsi Rączki na skraju Przedborskiego Parku Krajobrazowego. Można tu skręcić w czarny szlak turystyczny, prowadzący do rezerwatów przyrody „Bukowa Góra” i „Murawy Dobromierskie”. Pierwszy z nich został wyznaczony na wzniesieniu w Paśmie Przedborsko-Małogoskim, wspinającym się na wysokość 334 m n.p.m.
