Przemęcki Park Krajobrazowy położony jest na południowo-zachodnim skraju województwa wielkopolskiego, przy granicy z województwem lubuskim. Można tu napotkać wiele czystych, polodowcowych jezior. Przez park przebiegają świetne szlaki piesze, rowerowe i kajakowe. Nie brakuje w nim także urokliwych zabytków.
Park rozciąga się od Przemętu na północy, do miejscowości Hetmanice na południu. Jego niewielki, południowy fragment wkracza na teren województwa lubuskiego, a południowo-wschodnia granica znajduje się około 10 km od Leszna. W Przemęckim Parku Krajobrazowym można odnaleźć 24 rynnowe jeziora o powierzchni ponad 1 ha, a także wiele pomniejszych akwenów. Dzięki bogactwu w wodę, jest on ważnym terenem siedliskowym ptactwa. Żyją tu m.in. drapieżne bieliki, błotniaki zbożowe i kanie rude, a także niewielkie wąsatki. Teren parku jest bardzo pofałdowany, co zawdzięcza cofającemu się 15 tys. lat temu z tych terenów lodowcowi. Nie brakuje tu rozległych lasów, zwłaszcza w południowej części jego obszaru. Na tutejszy krajobraz składają się także malownicze pola uprawne, pastwiska i mokradła.
Wiele ośrodków wypoczynkowych, pensjonatów i gospodarstw agroturystycznych można odnaleźć przede wszystkim nad wielkimi jeziorami w północnej części Przemęckiego Parku Krajobrazowego: Błotnickim, Przemęckim, Radomierskim, Olejnickim, Górskim, Osłoninskim, Wieleńskim i Dominickim. Pierwsze siedem z wymienionych akwenów wije się jak wielokilometrowy wąż i jest ze sobą połączonych lub oddzielonych jedynie sztucznymi groblami, które umożliwiają komunikację pomiędzy okolicznymi miejscowościami. Nie brakuje tutaj stanic wodnych, kąpielisk i kempingów. W niektórych ośrodkach wczasowych można wypożyczyć rower wodny lub żaglówkę. Na Jeziorze Radomierskim znajduje się rozległa Wyspa Konwaliowa, stanowiąca jeden z najpiękniejszych w parku rezerwatów przyrody.
Cały zespół wodny doskonale nadaje się do eksploracji w kajaku. Kajakowy Szlak Konwaliowy prowadzi z Jeziora Błotnickiego przez Kanał Błotnicki na zachód, do jezior Boszkowskiego, Małego i Wielkiego. Następnie dociera do Boszkowa, w którym znajduje się stacja kolejowa. Wystarczy w tym miejscu przenieść kajak przez odcinek około 300 metrów, aby móc kontynuować spływ przez szerokie Jezioro Dominickie. Kajakowym szlakiem można też popłynąć z Jeziora Błotnickiego na południowy zachód, do Wyspy Konwaliowej i Jeziora Wieleńskiego
Nad północnym brzegiem Jeziora Przemęckiego leży niewielki Przemęt, który jest jedną z pereł budownictwa cysterskiego w Polsce. Opactwo funkcjonowało tu od początku XV w., aż do rozbiorów Polski. Pamiątką po działalności zakonników jest XVII-wieczny zespół klasztorny i ceglany, barokowy kościół z dwiema strzelistymi wieżami. Z Przemętu można wybrać się na spacer oznakowanym na czarno, pieszym szlakiem turystycznym, który biegnie wzdłuż lewych brzegów jezior Przemęckiego i Radomierski. Trakt dociera najpierw na zachód, do wsi Perkowo, a następnie wiedzie dalej na południe i przechodzi po grobli pomiędzy jeziorami Olejnickim i Górskim do letniskowej miejscowości Olejnica.
Tę samą trasę można przebyć także niebieskim szlakiem rowerowym, nazywanym „Traktem Konwaliowym”. Prowadzi on z Olejnicy dalej na południe, do wsi Górsko, w której warto obejrzeć „ptasią galerię” rzeźbiarza Mariana Murka. Figury ptaków naturalnej wielkości są tam wystawione w zaadaptowanej na galerię stodole. Niebieski szlak rowerowy prowadzi stąd na północ, do Radomierza i Błotnicy, a następnie kończy pętlę znów w Przemęcie.
