Przemkowski Park Krajobrazowy leży w zachodniej części województwa dolnośląskiego i obejmuje malownicze bory ciągnące się wzdłuż granicy z województwem lubuskim. Jest od dobrym miejscem na wyprawę na grzyby lub rowerową wycieczkę. Zlokalizowane na terenie parku zabytki obrazują niezwykłą historię tej części Śląska. Część z nich do dziś zazdrośnie strzeże swych tajemnic przez archeologami.
Przemkowski Park Krajobrazowy leży na obszarze powiatów bolesławieckiego i polkowickiego, obejmując m.in. Bory Dolnośląskie i Wysoczyznę Lubińską. Rzeźba jego terenu jest dosyć zróżnicowana, a najwyższym z tutejszych wzniesień jest sięgająca 187 m n.p.m. wysokości wydma koło Wilkocina, zwana Górą Pasternik. Przemkowski Park Krajobrazowy jest też ważną w tej części Polski ostoją dzikiej przyrody. Prowadzi się w nim m.in. program odtwarzania populacji susłów moręgowanych.
W paru miejscach parku można zatrzymać w gospodarstwie agroturystycznym, schronisku młodzieżowym lub wynająć domek letniskowy. Ten ostatni da się znaleźć m.in. w położonym w jego centrum Przemkowie. Jest to bardzo stare miasto pogranicza polsko-niemieckiego, o którym pierwsze wzmianki w kronikach pojawiły się już na progu XI stulecia. Ciekawymi zabytkami są tutaj tynkowany, pierwotnie gotycki kościół z XV w., a także cerkiew urządzona w dawnym kościele ewangelickim z XVIII w. Około półtora kilometra na północ od centrum Przemkowa rozpoczyna się ornitologiczny rezerwat przyrody „Stawy Przemkowskie”, obejmujący zgrupowanie sztucznych zbiorników wodnych, wykopanych kiedyś w celu hodowli ryb.
Z Przemkowa można udać się na wycieczkę oznakowanym na czerwono Szlakiem Borowiaka, który najpierw prowadzi na zachód, do rezerwatu leśnego „Łęgi Źródliskowe okolic Przemkowa”, a następnie dociera do małej miejscowości Piotrowice. W pobliskich lasach można zobaczyć jeden z odcinków tajemniczych Wałów Śląskich. Według niektórych historyków, zostały one zbudowane w celach obronnych jeszcze w X w. przez plemię Ślężan, które chciało się w ten sposób zabezpieczyć przed ewentualnym najazdem ze strony Niemiec. Najnowsza teoria na temat ich rodowodu głosi natomiast, że są o 400 lat młodsze i wyznaczały granicę XV-wiecznego Księstwa Głogowskiego.
Z Piotrowic czerwony szlak PTTK prowadzi przez wsie Studzianki i Borówki do Gromadki, w której można obejrzeć neogotycki dwór i wzniesiony w tym samym stylu kościół z drugiej połowy XIX w. Kolejnym przystankiem traktu jest położona na południowym skraju Przemkowskiego Parku Krajobrazowego wieś Wierzbowa, gdzie wznosi się bardzo ciekawy, murowano-drewniany kościół z masywną wieżą, zbudowany w XVIII w. w technice szachulcowej.
Czerwony szlak prowadzi dalej do przez wieś Pasternik, w której również zachowała się malownicza świątynia poewangelicka, do niewielkiego miasta Chocianów. W tym ostatnim wznoszą się imponujące ruiny barokowego pałacu z pierwszej połowy XVIII w. Został on wzniesiony w miejscu wcześniejszego zamczyska, zbudowanego jeszcze przez księcia piastowskiego Bolka I Surowego. W chocianowskim rynku cieszy oko natomiast odrestaurowany, barokowo-klasycystyczny kościół. Po obejrzeniu tutejszej starówki, można udać się w dalszą drogę czerwonym traktem turystycznym, który po zatoczeniu pętli znów nas zaprowadzi do Przemkowa.
