Pszczewski Park Krajobrazowy to kraina jezior ciągnących się wzdłuż dolin rzek Obry i Kamionki. Leży na pograniczu województw lubuskiego i wielkopolskiego. Większość jego powierzchni stanowią lasy, a tutejsza rzeźba terenu jest bardzo zróżnicowana. Park jest świetnym miejscem do weekendowego odpoczynku na świeżym powietrzu, wędkowania oraz wypraw rowerowych. Tutejsze szlaki turystyczny prowadzą też do ciekawych zabytków.
Park ciągnie się od Lubikowa przy drodze krajowej nr 24 na północy, aż do Trzciela przy krajowej „dwójce” na południowym wschodzie. Swoją południowo-zachodnią granicę opiera częściowo na rzece Obrze. Można w nim znaleźć wiele zbiorników wodnych, które stanowią w sumie ponad 10 procent powierzchni parku. Jeziora położone w dolinie Obry są raczej płytkie i często zakwitają. Głębsze i czystsze akweny można za to znaleźć na północy parku. Okoliczne lasy są raczej młode i zasadzone ludzką ręką w celach gospodarczych. Ma to jednak swoje zalety ze względu na dużą ilość leśnych duktów, które można całymi dniami eksplorować na rowerze, lub wybrać się nimi samochodem na grzybobranie. Bogaty w wodę Pszczewski Park Krajobrazowy to przede wszystkim królestwo ptaków. Żyją tu też m.in. bobry, wydry, sarny i dziki.
Planując urlop w Pszczewskim Parku Krajobrazowym, najlepiej jest zarezerwować sobie nocleg w którymś ośrodków wypoczynkowych nad Jeziorem Lubikowskim, położonym w północnej części jego terytorium. Kilka pensjonatów i gospodarstw agroturystycznych działa też nad jeziorami w środkowej części parku, w okolicach Pszczewa, a także w leżącym na jego południowym skraju Trzcielu. Jezioro Lubikowskie świetnie się nadaje do tego, aby popływać po nim kajakiem, żaglówką lub powędkować. Jest to bardzo czysty i rozległy akwen o nieregularnej linii brzegowej, połączony z sąsiednimi zbiornikami wąskimi kanałami. W jednej z jego południowych zatok znajduje się porośnięta lasem Wyspa Konwaliowa.
Z Lubikowa nad Jeziorem Lubikowskim można wybrać się na wycieczkę czerwonym szlakiem rowerowym. Wiedzie on najpierw skrajem Pszczewskiego Parku Krajobrazowego na zachód, polną drogą do wsi Rokitno. Mieści się w niej dawne opactwo cystersów oraz popularne Sanktuarium Matki Bożej Rokitniańskiej. Można tu zobaczyć ciekawy, XVIII-wieczny kościół z dwoma wieżami, a także kaplicę bramną, której architektura była inspirowana słynną Ostrą Bramą w Wilnie.
Po opuszczeniu Rokitna, czerwony szlak rowerowy zakręca na południe, prowadząc pomiędzy jeziorami Rokitno i Lubikowskim do położonej na skraju lasu osady Kalsko. Następnie jedzie się leśną drogą do Kuligowa i Żółwina. Na wysokości Policka czerwony szlak rowerowy wkracza do granic parku i prowadzi na wschód, aż do Pszczewa. W tej niewielkiej miejscowości warto zwrócić uwagę na późnorenesansowy kościół parafialny z XVII w. oraz młodszą tylko o jedno stulecie plebanię. Są one otoczone zabytkowym parkiem. W Pszczewie warto obejrzeć także stary, szlachecki dworek i muzeum regionalne.
