Rogaliński Park Krajobrazowy leży w środkowej Wielkopolsce, na południowych obrzeżach aglomeracji poznańskiej. Jego znakiem rozpoznawczym jest monumentalna rezydencja magnacka Radziwiłłów, a także rosnące w pałacowym parku dęby „Lech”, „Czech” i „Rus”, zasadzone w tym miejscu przeszło 700 lat temu. Położone w parku nadwarciańskie lasy i ścieżki rowerowe są jednym z ulubionych miejsc aktywnego wypoczynku Poznaniaków.
Rogaliński Park Krajobrazowy ciągnie się wzdłuż krętego koryta Warty od Wiórka i Puszczykowa pod Poznaniem, aż do Śremu na południu. Od północnego zachodu sąsiaduje z Wielkopolskim Parkiem Narodowym. Najcenniejszymi roślinami na jego terenie są wielowiekowe dęby, z których najsłynniejsze rosną w ogrodzie angielskim przy pałacu w Rogalinie. Poza niezwykłym dziedzictwem kulturowym, bogactwem parku jest także dzika przyroda. Zamieszkałą go m.in. przez sarny, dziki, kuny i daniele.
Hotele, pensjonaty i gospodarstwa agroturystyczne na terenie parku i w jego sąsiedztwie można znaleźć m.in. w Puszczykowie, Rogalinie, Mosinie lub w Śremie. Można również skorzystać z obszernej bazy noclegowej Poznania, oddalonego od Rogalina o około 30 minut jazdy pociągiem czy samochodem. Z centrum stolicy Wielkopolski do najatrakcyjniejszych miejsc parku prowadzą także wygodne ścieżki rowerowe.
Z Poznania można się wybrać na wycieczkę do parku zielonym szlakiem „łącznikowym G”. Doskonale nadaje się on zarówno dla pieszych, jak i rowerzystów. Ci pierwsi najlepiej zrobią, jeśli najpierw podjadą autobusem poznańskiej komunikacji miejskiej do Lubonia. Szlak prowadzi z tej miejscowości wzdłuż nieuregulowanych brzegów meandrującej Warty. Zielony trakt przebiega przez gęsty las, pokonując wiele drewnianych mostków nad licznymi dopływami tej największej wielkopolskiej rzeki. Część mostków jest obecnie odbudowywana po wielkiej fali powodziowej, która przeszła przez powiat poznański w 2010 r. W niektórych miejscach trzeba więc wciąć rower na ręce i przejść nad płytkim strumykiem po grubym pniu powalonego drzewa. Miejsca, gdzie jeszcze mostków nie naprawiono są ulubionym punktem robienia okazyjnych zdjęć przez turystów. Chcąc uniknąć takich atrakcji, można natomiast wybrać równoległą drogę rowerową, biegnącą przez centrum podpoznańskiego Puszczykowa. Jest to stara miejscowość letniskowa na lewym brzegu Warty, w której można podziwiać wiele zatopionych w lesie, przedwojennych willi. W jednej z nich działa muzeum słynnego podróżnika Arkadego Fiedlera. W otaczającym je „ogrodzie kultur i tolerancji” zgromadzono takie niezwykłe eksponaty, jak naturalnej wielkości repliki myśliwca Hawker Hurricane Mk I z czasów II wojny światowej oraz statku Santa Maria, na którym Kolumb odkrył Amerykę.
Zielony trakt dociera z Puszczykowa do szosy biegnącej z Mosiny do Rogalina i w wraz z nią przeprawia się przez Wartę. Późnobarokowy pałac w Rogalinie, zwany też „rezydencją wśród dębów”, jest jedną z największych i najsławniejszych siedzib magnackich w Wielkopolsce. Aż do 1939 r. należał do rodziny Raczyńskich. W pałacu gościło wówczas wiele znanych osobistości, m.in. Henryka Sienkiewicza. XVIII-wieczny pałac wraz z przylegającymi do niego oficynami stoi na planie podkowy, wyciągającej swoje ramiona w stronę paradnego podjazdu. Podjeżdża się do niego od bramy długą aleją. Ma falującą fasadę z wielkimi oknami, a jego dach wieńczy posąg rzymskiego tarczownika. Po wojnie musiał być poważnie odrestaurowany i obecnie mieści się w nim oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu. Zwiedzający mają do dyspozycji dwa skrzydła boczne pałacu. W północnym znajduje się galeria portretów rodzinnych oraz płótna takich wybitnych artystów, jak np. Jan Matejko, Stanisław Wyspiański i Jacek Malczewski. Niespodziewaną atrakcją dla odwiedzających pałac w Rogalinie jest rekonstrukcja wnętrza londyńskiego mieszkania ostatniego prawowitego właściciela posiadłości – Edwarda Bernarda Raczyńskiego, Prezydenta RP na uchodźctwie w latach 1979–1986. W kościele na terenie posiadłości mieści się jego mauzoleum. W skrzydle południowym można podziwiać piękne wnętrza, wypełnione pamiątkami po poszczególnych właścicielach pałacu. Przy pałacu znajdują się też geometryczny ogród francuski oraz romantyczny angielski, w którym rosną słynne, 700-letnie dęby. Sporą atrakcją dla odwiedzających jest tu także zabytkowa powozownia.
