Rudniański Park Krajobrazowy to jeden ze pięknych parków jurajskich Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Znajduje się bardzo blisko Krakowa, a jego malownicza rzeźba terenu, lasy i wyłaniające się ze stromych stoków bloki białego piaskowca od lat przyciągają tysiące turystów spragnionych kontaktu z dziką przyrodą.
Obszar Rudniańskiego Parku Krajobrazowego rozpoczyna się około dwóch kilometrów na zachód od Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego i zaraz na południe od Tenczyńskiego Parku Krajobrazowego. Ciągnie się od Alwerni na zachodzie do Nowej Wsi Szlacheckiej na wschodzie, a swoją południowo-zachodnią granicę opiera na Wiśle. Znajdują się w nim dwa rezerwaty przyrody: Dolina Potoku Rudno i Kajasówka. Pierwszy z nich jest zatopiony w malowniczyn Lesie Orlej, w północnej części parku i rozciąga się w pobliżu dawnych kamieniołomów. Przepływa przez niego potok Rudno. Kajasówka to rezerwat przyrody nieożywionej, położony na wschodnim skraju parku. Można tu podziwiać niezwykłe formacje skał wapiennych, które niczym spękany, szary mur oddzielają od siebie dwa piętra gęstej roślinności. Najwyższe wzniesienie na terenie rezerwatu, Góra Bustryk, ma wysokość 320 m n.p.m.
Rudniański Park Krajobrazowy leży w pobliżu dysponującego wyśmienitą bazą turystyczną Krakowa. Będąc w stolicy Małopolski, warto chociaż na jeden dzień zajrzeć na jego dalsze przedmieścia, bo pofałdowane i wysadzane jasnymi blokami skalnymi krajobrazy Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej mogą wprawić w zachwyt nie jednego, nieprzyzwyczajonego do takich cudów przybysza ze środkowej i północnej Polski. Poza Krakowem, pensjonatów i pokoi gościnnych można poszukać też np. w Alwerni. Będąc w tej miejscowości, trzeba koniecznie zobaczyć barokowy klasztor benedyktynów wraz z przylegającym do niego kościołem pw. Stygmatów św. Franciszka. Na rynku w Alwerni zachowało się też wiele ciekawych kamienic z podcieniami, wybudowanych w XVIII i XIX w.
Z zachodu na wschód przez Raduński Park Krajobrazowy biegnie zielony szlak turystyczny PTTK. Rozpoczyna się w Alwerni i prowadzi najpierw do starej wsi Poręba Żegoty. Znajdują się w niej tajemnicze ruiny Dworu Szamberków, którego historia sięga XVII stulecia. Ciekawym obiektem jest tu też tutejszy barokowy kościół pw. św. Michała i Małgorzaty. Dalej zielony szlak dociera do Doliny Wrzosy, gdzie znajduje się popularna, choć według znawców dość wymagająca, naturalna ściana wspinaczkowa. Trakt wychodzi później poza granice parku i przecina wioskę Rybna, aby następnie przez Czułów i Czułówek doprowadzić turystów do rezerwatu Kajasówka.
Doskonałym środkiem transportu do zwiedzenia jurajskich parków krajobrazowych jest rower. Przez Dolinę Potoku Rudno biegnie popularny wśród cyklistów szlak, którym można dotrzeć do oddalonych o kilkanaście kilometrów na północ Krzeszowic. Trakt przecina po drodze fragment Tenczyńskiego Parku Krajobrazowego. Jadąc z nim z rezerwatu na wschód, dotrze się do malowniczej Doliny Sanki, gdzie pośród wysokich skał wapiennych i stromych zboczy można odpocząć na parkowej ławce. Dalej szlak rowerowy prowadzi na Niedźwiedzią Górę. Jest to zalesione wzniesienie Garbu Tenczyńskiego, wspinające się na wysokość 354 m n.p.m. Kolejnym przystankiem będą położone na północny zachód od tego wzgórza Krzeszowice.
