Sieradowicki Park Krajobrazowy obejmuje północną część Gór Świętokrzyskich i zaczyna się już na południowo-zachodnich przedmieściach Starachowic. 85 procent jego terytorium stanowią lasy. Rosną one na licznych wzniesieniach ozdobionych tu i ówdzie malowniczymi formacjami skalnymi. Oprócz dzikiej przyrody, prawdziwym bogactwem parku jest jego niezwykłe dziedzictwo kulturowe.
Terytorium parku rozciąga się pomiędzy doliną rzeki Kamiennej na północy, a Doliną Bodzentyńską. W jego obrębie znajduje się górskie Pasmo Sieradowickie, którego najwyższym wzniesieniem jest wspinający się na wysokość 435 m n.p.m. Kamień Michniowski. W parku żyją m.in. jelenie, dziki i sarny, a także wiele gatunków ptaków i nietoperzy.
Dobrymi bazami wypadowymi do zwiedzania parku są Starachowice, a także położony na jego zachodnim skraju Suchedniów, gdzie można znaleźć kilka pensjonatów. Poza tym w wielu miejscowościach na jego obrzeżach działają gospodarstwa agroturystyczne i kempingi. W Starachowicach warto zobaczyć ciekawy zabytek architektury przemysłowej w postaci ogromnego, XIX-wiecznego pieca i otaczającego go kompleksu przemysłowego. Większość obiektów w mieście pochodzi z tego samego lub następnego stulecia. W Starachowicach znajduje się także popularne kąpielisko Piachy, położone nad jednym z miejscowych zalewów.
Ze Starachowic można się udać czerwonym szlakiem turystycznym do oddalonego o kilka kilometrów na zachód Wąchocka. Trakt ten wiedzie północnym skrajem Sieradowickiego Parku Krajobrazowego. W Wąchocku wznosi się wspaniały zespół klasztorny cystersów, którego początki sięgają XII w. W zabytkowym kompleksie znajduje się doskonale zachowany kościół romański, a także wzniesione w tym samym stylu w XIII w., a potem przebudowane w na modłę renesansową budynki klasztorne. Opactwo to może śmiało konkurować swym pięknem z najsłynniejszymi tego typu obiektami z zachodniej i południowej Europy.
Z Wąchocka czerwony szlak turystyczny prowadzi do położonego przy północno-zachodnim skraju parku Skarżyska Kamiennej. Najciekawszymi obiektami w tym przemysłowym mieście, podobnie jak w Starachowicach, są przykłady dawnej architektury industrialnej oraz kościoły i budynki użyteczności publicznej z XIX i XX w. Nieco starszą, bo pochodzącą jeszcze sprzed rozbiorów Polski, barokową świątynię można natomiast obejrzeć w pobliskim Suchedniowie. Do miejscowości tej prowadzi ze Skarżyska Kamiennej żółty szlak turystyczny PTTK. Trakt ten wiedzie dalej na wzniesienie o nazwie Wykus, wspinające się na wysokość 326 m n.p.m. Znajduje się na nim kapliczka i liczne mogiły żołnierzy polskiego państwa podziemnego, poległych w czasie II wojny światowej.
Wzgórze Wikus jest ważnym węzłem szlaków turystycznych Sieradowickiego Parku Krajobrazowego i jego okolic. Przebiega tędy m.in. niebieski szlak turystyczny z Wąchocka do Cedzyny. Najciekawszym przystankiem tego traktu jest leżący kilka kilometrów od południowych granic parku Bodzentyn, w którym wznoszą się monumentalne ruiny XIV-wiecznego zamku. Ciekawymi obiektami są tu także gotycki, XV-wieczny kościół Wniebowzięcia NMP i św. Stanisława Biskupa oraz nieco mniejszy kościół św. Ducha z XVII w. Wokół bodzentyńskiej starówki zachowały się natomiast pozostałości średniowiecznych obwarowań miejskich.
Aby dotrzeć na objęte rezerwatem przyrody, najwyższe wzgórze parku, czyli Kamień Michniowski, należy się udać z Suchedniowa na południe niebieskim szlakiem turystycznym, prowadzącym do Berezowa.
