Sierakowski Park Krajobrazowy leży w zachodniej części województwa wielkopolskiego. Jest krainą lasów i czystych, polodowcowych jezior, odznaczającą się niezwykle zróżnicowaną rzeźbą terenu. Nie brakuje w nim ośrodków wypoczynkowych i pięknych zabytków, które można odwiedzić wybierając któryś z licznych w tym rejonie szlaków rowerowych.
Sierakowski Park Krajobrazowy leży w odległości około 60 km na zachód od Poznania, blisko Puszczy Noteckiej oraz granicy Wielkopolski i Ziemi Lubuskiej. Z centrum Polski dojeżdża się tutaj drogami krajowymi nr 92 i 24. Szlaki turystyczne Sierakowskiego Parku Krajobrazowego wiodą wśród morenowych pagórków, wydm, dolin rzek i rynnowych jezior. Najwyższe z tutejszych wzniesień sięga wysokością 126 m n.p.m. Najgłębsze w parku Jezioro Śremskie ma 45 m głębokości, co oznacza, że jego leżące poniżej poziomu morza dno stanowi tzw. kryptodepresję.
Najlepszą bazą wypadową do zwiedzania parku jest usytuowane w jego północnej części miasto Sieraków wraz z najbliższymi okolicami. Można tu znaleźć wiele ośrodków wypoczynkowych, wynająć domek letniskowy lub pokój w pensjonacie. Wiele domów wczasowych leży na wschodnim brzegu pobliskiego Jeziora Jaroszewskiego. Jednym z nich jest dysponujący własnym stadionem lekkoatletycznym ośrodek TKKF. Na jeziorze pływa wiele żaglówek. Można tu wypożyczyć rower wodny lub kajak, którymi da się dopłynąć do niewielkiej wysepki w północnej części akwenu. Jezioro Jaroszewskie jest z północnej strony otoczone porastającymi wydmy borami sosnowymi, a od wschodu polami uprawnymi. Przy tutejszych ośrodkach wczasowych można znaleźć duże, piaszczyste kąpieliska z pomostami oraz wiele barów i restauracji.
Leżący nad Wartą Sieraków warto odwiedzić także ze względu na liczne zabytki. Najciekawszym z nich jest gotycki zamek Opalińskich z końca XIV w. Został on wzniesiony dla wielkopolskiego rodu rycerskiego Nałęczów i pierwotnie miał dwa równoległe skrzydła, a w kolejnych wiekach przechodził liczne przebudowy. W odbudowanym, południowym skrzydle zamku mieści się dziś muzeum prezentujące dzieje Ziemi Sierakowskiej. Zachowane gotyckie mury i sklepienia urządzonej w XIX w. w ruinach lodowni poddane zostały starannym zabiegom konserwatorskim, a małe okienka na najniższej kondygnacji i większe na górnych piętrach przypominają o dawnym obronnym charakterze obiektu. Skrzydło północne oraz wewnętrzny dziedziniec został odtworzony jedynie w zarysie, na poziomie terenu. W sezonie letnim przez sierakowskim zamkiem organizowane są turnieje rycerskie i inne imprezy inscenizacyjne. Cennymi zabytkami Sierakowa są też górujący nad panoramą miasta pobernardyński kościół z XVII w. z dwiema wysokimi wieżami, a także XIX-wieczna Synagoga. Turystów przyciąga tu także słynna stadnina, która od przeszło 180 lat prowadzi hodowlę koni rasy wielkopolskiej oraz koników polskich.
Sierakowski Park Krajobrazowy doskonale zwiedza się na rowerze. Dobrym pomysłem na wycieczkę jest obranie w Sierakowie oznakowanego na czarno, „europejskiego” szlaku rowerowego do Chalina. Z sierakowskiego starego miasta wiedzie on najpierw drogą asfaltową do wsi Góra, gdzie znajduje się kąpielisko nad Jeziorem Wielkim i dziecięcy plac zabaw. Miejscowość ta leży około kilometra od zachodnich brzegów Jeziora Jaroszewskiego. Czarny trakt rowerowy krzyżuje się dalej z żółtym szlakiem turystycznym i prowadzi dalej do Jeziora Śremskiego. Nad jego południowo-zachodnim brzegiem znajduje się miejscowość Chalin, gdzie w odrestaurowanym dworze szlacheckim z XVIII w. działa Ośrodek Edukacji Przyrodniczej. W piwnicy tej późnobarokowej rezydencji zbudowano „jaskinię”, w której dzięki plastycznej aranżacji można poczuć się jak w prawdziwej grocie skalnej. Dwór Kurantowskich jest otoczony 5‑hektarowym parkiem, bogatym w wielowiekowy starodrzew. Ciekawostką ogrodu jest dąb, rozmnożony wegetatywnie ze sławnego drzewa „Robin Hood” z lasu Sherwood w Anglii. W jego konarach można podejrzeć popielice, czyli maleńkie ssaki znajdujące się dziś w Polsce pod ścisłą ochroną. Z pałacu wychodzą nad brzegi okolicznych jezior trzy malownicze szlaki edukacyjne: „Jary koło Chalina”, „Nad Jeziorem Małym w Chalinie” oraz „Ścieżka dydaktyczna w parku dworskim w Chalinie i nad Jeziorem Śremskim”.
