Śnieżnicki Park Krajobrazowy obejmuje trzy pasma górskie Sudetów Wschodnich: Masyw Śnieżnika, Góry Bialskie i Góry Złote, a także fragment niewysokich wzniesień zwanych Krowiarkami. Jego łagodne zbocza, urozmaicone postrzępionymi skałami i wodospadami są prawdziwą mekką dla amatorów kolarstwa górskiego i pieszych wycieczek. Rozrzucone na terenie parku rezerwaty pozostają schronieniem m.in. kun leśnych, tchórzy, gronostajów i muflonów. Coś dla siebie znajdą tu także wielbiciele starej, sudeckiej architektury.
Jedną z ciekawszych baz wypadowych do tego pięknego zakątka województwa dolnośląskiego jest Lądek Zdrój. To znane uzdrowisko leży na północnym skraju parku, u stóp Gór Złotych. Warto tu zajrzeć nie tylko dla leczniczych wód i bogatej bazy noclegowej, ale i niezwykle urokliwej, zabytkowej starówki. Odwiedzający Śnieżnicki Park Krajobrazowy turyści mogą także szukać kwater w graniczącym z jego środkową częścią Stroniu Śląskim, albo w pomniejszych osadach, takich jak zatopione w jego południowej części i obsadzone wspaniałymi, XIX-wiecznymi willami Międzygórze.
Obok Międzygórza znajduje się najwyższy w całych polskich Sudetach Wodospad Wilczki, nazywany dawniej Wodogrzmotami Żeromskiego. Jego współczesna nazwa wywodzi się od płynącej w tym miejscu rzeki Wilczki i odnosi się do wyznaczonego wokół, niewielkiego rezerwatu przyrody. Nad spadającym z wysokości 22 metrów słupem wody wznoszą się oplecione roślinnością i obsadzone na szczycie bukowym lasem, potężne formacje skalne. Nad samym wodospadem przerzucono mostek, na którym można z wysokości kilkudziesięciu metrów oglądać pofalowaną taflę znajdującego się niżej zbiornika wodnego.
Śnieżnicki Park Krajobrazowy oferuje w sumie 360 km różnego rodzaju ścieżek turystycznych. Np. szlak czerwony prowadzi z Międzygórza na Śnieżnik, który jest najwyższym szczytem w polskiej części Sudetów Wschodnich. Pokonanie traktu powinno zająć przeciętnemu piechurowi około dwóch i pół godziny. Śnieżnik wznosi się na wysokość 1425 m n.p.pm. i znajduje się przy samej granicy z Czechami. Nazwa góry może kojarzyć się z czapą białego puchu, która właśnie na jej nieosłoniętym drzewami szczycie najdłużej z całej okolicy odbija ciepłe promienie wiosennego słońca. Zimą na Śnieżniku potrafi naprawdę mocno wiać. Gdy nie ma śniegu, można na niego wjechać także na rowerze. Podchodząc na szczyt od polskiej strony, warto zatrzymać się w drewnianym schronisku PTTK na Hali pod Śnieżnikiem. Budynek, choć gruntownie zmodernizowany w latach 80-tych XX w., cieszy oko typową sudecką architekturą z okresu cesarskich Niemiec.
Ze Śnieżnika można zejść szlakiem żółtym do Kletna. Pokonanie 600-metrowej różnicy wysokości zajmie około godziny. Na końcu szlaku znajduje się słynna Jaskinia Niedźwiedzia, której oświetlony, 700-metrowy fragment jest dostępny dla zwiedzających. Znaleziono w niej swego czasu tysiące kości prehistorycznych zwierząt. Szkielet mieszkającego tu kiedyś niedźwiedzia jaskiniowego można dziś podziwiać w nowoczesnym pawilonie, wzniesionym u wejścia do groty. Zostawiając za sobą Jaskinię Niedźwiedzią, możemy zejść dalej żółtym szlakiem do Stronia Śląskiego.