Sobiborski Park Krajobrazowy chroni nieprzebyte puszcze i bagna we wschodniej części województwa lubelskiego. Leży przy granicy z Białorusią i Ukrainą, a jego chlubą jest kolonia niezwykle rzadkich żółwi błotnych. Turystów zachwycają też tutejsze zabytki, przypominające o czasach, gdy okoliczne miejscowości były miejscem koegzystencji wielu kultur i religii. O najtragiczniejszym rozdziale w historii tych ziem przypomina natomiast muzeum dawnego, niemieckiego obozu zagłady w Sobiborze.
Sobiborski Park Krajobrazowy leży w powiecie włodawskim. 75 procent jego powierzchni stanowią lasy. Można w nim znaleźć również cenne ekosystemy torfowiskowe oraz liczne, śródleśne jeziora. W parku żyją m.in. bobry i niezwykle rzadkie żółwie błotne, a także około 130 gatunków ptaków.
Najlepszą bazą wypadową do zwiedzania parku są położone na jego północnym skraju miejscowości letniskowe Okuninka i Tarasiuki. Można w nich znaleźć wiele ośrodków wypoczynkowych, kempingów i pensjonatów, rozrzuconych wokół brzegów Jeziora Białego. Jest to najczystszy akwen na całym Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim. Przezroczystość wody sięga w nim nawet do 4,5 metra. Niezwykły urok Jeziora Białego przyciąga od lat żeglarzy i kajakarzy. Wokół zbiornika nie brakuje także pomostów i kąpielisk.
Odwiedzając Sobiborski Park Krajobrazowy, trzeba koniecznie zajrzeć do oddalonej o około 7 km od jego północnych granicy Włodawy. Leży ona przy samej granicy z Białorusią i można do niej dojechać koleją albo drogą krajową nr 82 z Lublina. Na przestrzeni wieków Włodawa była miejscem koegzystencji polskich katolików, Żydów, protestantów, unitów i prawosławnych. To niezwykłe spotkanie kultur i religii dokumentują dziś obecne w mieście zabytki. Warto zobaczyć zwłaszcza włodawską Wielką Synagogę, która została wzniesiona w stylu barokowym w drugiej połowie XVIII w. Budynek w czasie II wojny światowej został zmieniony na magazyn, jednak do dnia dzisiejszego doczekał się generalnej restauracji. Mieści się w nim obecnie Muzeum Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego, ze stałą wystawą poświęconą włodawskim Żydom. We mieście przykuwają również uwagę biała cerkiew prawosławna z lat 40-stych XIX w. i 100 lat starszy, barokowy kościół św. Ludiwka z dwiema wysokimi, bogato zdobionymi wieżami.
Z Włodawy do Sobiborskiego Parku Krajobrazowego prowadzi żółty szlak turystyczny „Siedmiu Jezior Włodawskich”. Po przekroczeniu granic Lasów Włodawskich, prowadzi on nad Jezioro Ochrowe, które wraz z otaczającymi torfowiskami stanowi rezerwat przyrody. Dalej żółty szlak prowadzi na zachód, do Tarasiuk nad Jeziorem Białym. Przechodzi się nim następnie na drugą stronę asfaltowej drogi wojewódzkiej nr 812 i dociera nad niewielkie Jezioro Czarne. Brzegi tego kolistego akwenu są na większości odcinków zarośnięte. We wschodniej zatoczce, od strony Okuninki, można wyjść na długi, drewniany pomost. Następnie żółty trakt turystyczny prowadzi nad trzy jeziora: Lipiec, Święte i Glinki. Kolejnym przystankiem szlaku jest Orchówek pod Włodawą. Miejscowość ta w przeszłości posiadała prawa miejskie. O jej dawnym splendorze przypomina dziś ciekawy, barokowy kościół św. Jana Jałmużnika z początku XVII w. Z Orchówka do Włodawy można przejechać pociągiem, albo wybrać się w dalszą podróż żółtym szlakiem turystycznym, który po nieco dłuższym czasie również doprowadzi do tamtejszej stacji PKP.
Z letniskowych Tarasiuk nad Jeziorem Białym warto też wybrać się na wycieczkę w głąb Lasów Sobiborskich, obierając prowadzący na wschód, czarny szlak turystyczny. Prowadzi on nad Jezioro Orchowe, a następnie na wschodni skraj torfowiskowego rezerwatu Żółwiowe Błota. Czarny trakt kończy się w Sobiborze, w pobliżu granicy z Ukrainą. W latach 1942–43 działał tam hitlerowski obóz koncentracyjny, w którym zamordowano przeszło ćwierć miliona ludzi. O tragicznej przeszłości tego miejsca przypomina dziś funkcjonujące na jego terenie muzeum.
