Spalski Park Krajobrazowy leży na wschodnim skraju województwa łódzkiego, tuż przy Tomaszowie Mazowieckiem. Jest idealnym miejscem do aktywnego wypoczynku, w tym spływów kajakowych. Większość jego powierzchni zajmują lasy Puszczy Pilskiej. Towarzyszą im łąki i pola uprawne oraz kilka bardzo malowniczych miejscowości.
Spalski Park Krajobrazowy leży w dolinie rzeki Pilicy. Porastająca go Puszcza Pilska, wbrew swojej nazwie, ma w przeważającej mierze charakter lasów gospodarczych. Nie znajdzie się tu nieprzebytych kniei z pniami drzew przewróconymi w poprzek drogi lub naznaczonymi pazurami niedźwiedzia. Zasadzony ludzką ręką las to jednak również śpiew ptaków, bogactwo grzybów, dające się zauważyć tu i ówdzie wiewiórki oraz rzadkie ptaki. Co ważniejsze, nie brakuje w nich oznakowanych oraz nieoznakowanych szlaków pieszych i rowerowych, którymi można całymi dniami dokładnie eksplorować okolicę. W Spalskim Parku Krajobrazowym da się też znaleźć wiele starych, pomnikowych drzew. Żyją wśród nich m.in. jelenie, sarny, dziki i daniele. Stwierdzono tu też występowanie przeszło 200 gatunków ptaków.
Odwiedzając park, można zatrzymać się w hotelu, gospodarstwie turystycznym lub ośrodku wypoczynkowym m.in. w trzech otoczonych lasem miejscowościach, leżących nad Pilicą: Spali, Inowłodzu i Kozłowcu. Wieloma miejscami noclegowymi dysponuje też położony na zachodnim skraju parku Tomaszów Mazowiecki. Warto choć na chwile wstąpić do tego ostatniego miasta, aby zobaczyć wiele starych kamienic z okresu polskiej Kongresówki. Najcenniejsze z tutejszych zabytków pochodzą z XIX w. Wśród nich wymienić należy klasycystyczny kościół św. Antoniego i neogotycką świątynię ewangelicko-augsburską, a także klasycystyczny Pałac Ostrowskich, w którym dziś mieści się muzeum.
Z Tomaszowa Mazowieckiego można popłynąć do serca Spalskiego Parku Krajobrazowego kajakiem. Szlak wodny Pilicy dociera do tego miasta z Sulejowa i tamtejszego zbiornika retencyjnego. Na terenie parku wiedzie wśród nieuregulowanych, zalesionych brzegów spokojnie meandrującej Pilicy. Mija kolejno Ciebłowice Małe, Spałę i Inowłódz, a następnie zmierza dalej, w kierunku Kozłowca. Swego czasu w lasach wokół Spały lubił polować rosyjski car Aleksander III. Wybudowano tu dla niego drewniany pałacyk oraz hotele dla jego gości. Rezydencja nie przetrwała II wojny światowej, natomiast do dziś można spacerować po otaczającym ją kiedyś, eleganckim parku. Zachowane metalowe słupki z bramy wjazdowej do posiadłości oraz budynek carskiej toalety zostały natomiast przeniesione do Skansenu Rzeki Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim.
Obowiązkowym przystankiem na szlaku wodnym po Pilicy jest Inowłódz, w którym wznosi się wspaniały, romański kościół św. Idziego. Historia tej kamiennej świątyni z wysoką, okrągłą wieżą sięga XII w. Jej oryginalne mury nie przetrwały do naszych czasów i zostały zrekonstruowane w latach 30-stych XX w. Dzięki temu po przekroczeniu wrót inowłodzkiej świątyni możemy się przenieść myślami w czasy dynastii Piastów. Świątynia ma charakter obronny i w przeszłości w razie niebezpieczeństwa mogła się w niej schronić miejscowa ludność. Istotnie, średniowiecze w Polsce było czasem dość niespokojnym. Istniejący kiedyś przy kościele św. Idziego klasztor benedyktynek został zniszczony w XIII w. podczas tatarskiego najazdu.
Przez Spalski Park Krajobrazowy przebiega także oznakowany na zielono szlak turystyczny PTTK, którym można dojść ze Spali do Stanicy Harcerskiej w pobliżu wsi Królowa Wola. Następnie trakt dociera do wsi Glina na północnym skraju parku i wiedzie dalej brzegami rzeki Luciąża do Kozłowca.
