Stobrawski Park Krajobrazowy znajduje się w północno-zachodniej części województwa opolskiego i obejmuje duży kompleks leśny wraz z tętniącymi życiem łąkami pomiędzy Brzegiem, a Kluczborkiem. Południowa granica parku opiera się na Odrze. Miejsce to doskonale nadaje się na spływy kajakowe i rowerowe wycieczki, a poza piękną przyrodą, można tu podziwiać wiele wspaniałych zabytków Opolszczyzny.
Park leży w dorzeczu Budkowiczanki, Bogacicy, Stobrawy, Brynicy i Smortawy. Tak rozbudowany węzeł wodny daje w zasadzie nieograniczone możliwości eksploracji jego uroków w kajaku. W parku występuje wiele starorzeczy i stawów, które tworzą dobrze nawodniony obszar, idealnie nadający się na schronienie dla ponad 140 gatunków występujących tu ptaków, m.in. bielików i kormoranów. W czystych wodach parku pluskają się też np. wydry i bobry, a także wiele gatunków rzadkich płazów i gadów. Rzeźbę krajobrazu urozmaicają zatopione w sosnowych borach, śródlądowe wydmy, które wzbijają się nierzadko na 30 m wysokości ponad otaczający je teren.
W Stobrawskim Parku Krajobrazowym i w jego bliskim sąsiedztwie można odnaleźć wiele przytulnych gospodarstw agroturystycznych i pensjonatów, m.in. w miejscowościach Stare Klonie, Wierzby, Lubicz i Popielów. W zasadzie do każdej wsi i miasteczka na terenie parku warto zajrzeć choćby ze względu na jedyne w swoim rodzaju zabytki. W Popielowie np. ciekawym obiektem jest drewniany kościół z XVII w., z barokowym wystrojem wnętrz. Na pobliskim cmentarzu znajdują się mogiły zamordowanych przez hitlerowców angielskich jeńców wojennych. Popielów, jak i cała Opolszczyzna, przeszły długą drogę w stosunkach polsko-niemieckich. Mieszka tu wciąż wielu Niemców. Tablica informacyjna w Popielowie wita dziś serdecznie gości miasteczka po polsku i po niemiecku.
Z Popielowa wychodzi żółty szlak turystyczny, nadający się świetnie na wycieczki piesze i rowerowe. Trakt najpierw dociera na wydmy. Następnie idzie się nim doliną rzeki Stobrawy do Karłowic. W tej niewielkiej wsi stoi niezwykły zamek ze pochodzącą z XIV w., średniowieczną wieżą. Znajdująca się u jej podstawy, masywna, piętrowa część mieszkalna pałacu powstała na początku XVIII w. Dalej żółty szlak prowadzi drogą asfaltową w kierunku wsi Pokój, aby za Kuźnicą Katowską skręcić w leśne dukty, prowadzące do Stawu Zofii. W Pokoju warto obejrzeć okazałą, murowaną świątynię zboru ewangelicko-augsburskiego. Ten barokowy kościół został tu postawiony w drugiej połowie XVIII w.
We wsi Pokój rozpoczyna się szlak czerwony, prowadzący przez użytek ekologiczny „Jagienieckie Łąki” i dalej lasy Dąbrowski i Królewski, aż do zabytkowej huty w Zagwiździu. Następnie wiedzie doliną rzeki Budkowiczanki do Murowa. Po drodze szlak mija ukryte w lesie pozostałości średniowiecznego grodziska. Niewielka, niegdyś otoczona wałami warownia została tu wzniesiona prawdopodobnie w XIII w. na potrzeby miejscowych rycerzy.
