Strzelecki Park Krajobrazowy leży w dolinie Bugu, w województwie lubelskim, przy samej granicy polsko-ukraińskiej. Przepływa przez niego meandrujący Bug, a ponad 60 procent jego powierzchni stanowią dziewicze lasy. W miejscowościach na obrzeżach parku można znaleźć wiele zabytków przypominających o unikalnym spotkaniu kultur polskiego pogranicza.
Park leży na terenie powiatów chełmskiego i hrubieszowskiego. Rozciąga się od wsi Siedliszcze na północy do Stefanowic na południu. Większość jego terenu, szczególnie w środkowej i zachodniej części zajmują lasy. Wzdłuż wschodniej granicy parku, która jednocześnie jest granicą państwową, biegnie droga wojewódzka nr 816. Tutejsza rzeźba terenu jest na ogół płaska. Na bogactwo fauny Strzeleckiego Parku Krajobrazowego składają się rzadkie ptaki drapieżne, takie jak jastrzębie, myszołowy i trzmielojady. Podobnie jak w Lasach Sobiborskich, również tu występują żółwia błotne. Rzeka Bug na terenie parku ma nieuregulowane brzegi i spokojnie meandruje wśród sosnowych Lasów Strzeleckich.
Większość powierzchni parku stanowi bezkresny las, jednak na jego obrzeżach można znaleźć kempingi, ośrodki wypoczynkowe i gospodarstwa agroturystyczne, m.in. w Skryhiczynie i Starosielu. W oddalonej kilka kilometrów na północ od parku Dubience nad Bugiem funkcjonuje schronisko młodzieżowe. Jest to bardzo stara wieś, która w przeszłości posiadała prawa miejskie. Była wtedy jednym z ważnych przystanków na tzw. Drodze Królewskiej, czyli szlaku handlowym z Wielkopolski i Mazowsza do Kijowa. Najciekawszymi zabytkami w Dubience są XIX-wieczny, neobarokowy kościół św. Trójcy z dwoma wieżami, ceglana cerkiew wykonana w tzw. stylu bizantyjsko-ruskim, a także siedziba gminy z początku XX w., która niegdyś pełniła funkcję miejskiego ratusza.
Z Dubienki można wybrać się na spacer w kierunku granic Strzeleckiego Parku Krajobrazowego oznakowanym na czerwono „Nadbużańskim” szlakiem turystycznym. Dochodzi on najpierw do ośrodka wypoczynkowego w Starosielu, a następnie biegnie skrajem lasu w kierunku niewielkiego Jeziora Deusze. Kieruje się dalej na południe, wzdłuż krętego koryta Bugu oraz rozrzuconych wśród okolicznych pól i łąk starorzeczy. Kolejnym przystankiem na czerwonym szlaku jest położona we wschodniej części parku wieś Skryhiczyn, której ozdobą jest kilka pomnikowych drzew. Z tego miejsca trakt doprowadza turystów do Zagórnika, w którym mieści się jedna z największych pasiek pszczół w Polsce.
Po wyjściu za południowo-wschodnią granicę Strzeleckiego Parku Krajobrazowego, czerwony szlak dociera do przygranicznego miejscowości Horodło. Coś dla siebie znajdą tu wielbiciele historii i zabytków. W Horodle można zobaczyć wiele typowych dla polsko-ukraińskiego pogranicza, rustykalnych, drewnianych domów. Do najważniejszych obiektów należą murowany, późnobarokowy kościół św. Jacka, drewniana cerkiew neounicka z początku XX w., drewniany kościół polskokatolicki pw. Zmartwychwstania Pańskiego z 1933 r., a takżę urząd gminy w dawnym szlacheckim dworku i lwy z piaskowca, strzegące horodelskiego rynku. Na obrzeżach miejscowości znajduje się też Kopiec Unii Horodelskiej, wzniesiony tu na pamiątkę wielkiej manifestacji na rzecz jedności Rzeczypospolitej Obojga Narodów, która zgromadziła tu w 1861 r. około 10 tys. uczestników różnych stanów i wyznań.
