Sulejowski Park Krajobrazowy leży we wschodniej części województwa łódzkiego. Północna część jego terytorium sięga Piotrkowa Trybunalskiego i Tomaszowa Mazowieckiego, a jego południowe ramię dochodzi do wsi Skotniki. Turyści ściągają szczególnie chętnie nad tutejsze, rozległe Jezioro Sulejowskie, idealnie nadające się do wędkowania i uprawiania sportów wodnych. W parku można odnaleźć też całkiem niebanalne zabytki.
Większą część Sulejowskiego Parku Krajobrazowego stanowią lasy, gdzieniegdzie poprzerywane łąkami i polami uprawnymi. Można tu też podziwiać naturalnie kształtowane, strome brzegi rzeki Pylicy, przez którą przebiega popularny szlak spływów kajakowych. Część terenu parku zajmują cenne przyrodniczo torfowiska. Na całym jego terenie wyznaczono aż 11 rezerwatów przyrody. Stwierdzono tu obecność 200 gatunków ptaków, a rozległe obszary Puszczy Pilskiej są schronieniem wielu innych zwierząt, m.in. saren, dzików i zajęcy.
Wybierając się na urlop do Sulejowskiego Parku Krajobrazowego, najlepiej wybrać na bazę wypadową którąś z turystycznych miejscowości nad Jeziorem Sulejowskim. Jest to sztucznie utworzony zalew, powstały po wybudowaniu tamy na rzece Pylicy. Wiele ośrodków wczasowych i przystani jachtowych można odnaleźć szczególnie nad północną częścią akwenu: w Adamowie, Bronisławowie, Treście Rządowej i Smardzewicach, czy też w okolicach Swolszewic Małych. Pensjonat da się też znaleźć w leżącym po południowej stronie zalewu Sulejowie. W tym mieście warto zobaczyć wspaniały, pocysterski zespół klasztorny, który jest jednym z najważniejszych zabytków architektury romańskiej w Polsce. Znajduje się tu m.in. doskonale zachowana, trzynawowa bazylika, wzniesiona pomiędzy XII a XIII w. Wokół kompleksu wznoszą się do średniowieczne obwarowania z basztami. Zachowały się też dwa skrzydła klasztoru, choć jedno z nich jest dziś zabezpieczoną ruiną.
Przez Sulejów przebiega oznakowany na niebiesko Szlak Rekreacyjny Rzeki Pilicy, którym można okrążyć cały Zalew Sulejowski. Trakt prowadzi na północ do miejscowości Zarzęcin, leżącej nad wschodnim brzegiem jeziora. Można w niej znaleźć pole namiotowe oraz ośrodek żeglarski. Z Zarzęcina niebieski szlak prowadzi dalej na północ, do Tresty Rządowej, gdzie znajduje się otoczony lasem ośrodek wypoczynkowy. Na jego terenie można wejść na długie betonowe molo nad zalewem, z którego roztacza się doskonały widok na pobliską tamę na Pylicy. Do zapory dochodzi się później tym samym, niebieskim szlakiem. Po przejściu na lewy brzeg Pylicy, niebieski trakt przebiega obok działającego zaledwie 200 m od zapory hotelu i kolejnej przystani jachtowej nad Jeziorem Sulejowskim.
Szlak Rekreacyjny Rzeki Pilicy kieruje się od tego miejsca na południowy zachód. Mija kolejno osady Swolszewice Małe i Swolszewice Duże, a następnie dociera do leżącego nad lewym brzegiem zalewu Bronisławowa. W miejscowości tej przez długi czas działało ujęcie wody z Jeziora Sulejowskiego, którą pompowano stąd do miasta Łodzi. Niebieski szlak mija dalej wieś Barkowice, a jego ostatnim przystankiem jest Piotrków Trybunalski. Jest to bardzo ciekawe, zabytkowe miasto z klimatyczną starówką. W niektórych z tutejszych kamieniczek można się doszukać czaru stanisławowskiej Warszawy. Ciekawym zabytkiem w Piotrkowie Trybunalskim jest też wielka, ceglana manufaktura, przypominająca podobne, XIX-wieczne fabryki z pobliskiej Łodzi. Warto zwrócić tu uwagę na wielowiekowe kościoły oraz aż trzy zabytkowe synagogi.
