Suwalski Park Krajobrazowy leży w północnej części województwa podlaskiego, niedaleko granicy z Litwą. Obejmuje niezwykle malownicze tereny z wieloma jeziorami, wzniesieniami morenowymi i wąwozami, ukształtowanymi podczas ostatniego zlodowacenia. Park jest świetnym miejscem do pływania kajakiem lub wędkowania, a tutejsze wioski mają do opowiedzenia niezwykłą historię. Świetnie się go zwiedza także na rowerze.
Unikatowe bogactwo przyrodnicze i warunki geologiczne Suwalskiego Parku Krajobrazowego sprawiły, że był on pierwszym utworzonym w Polsce parkiem krajobrazowym. Leży około 20 km na północ od Suwałk, obejmując swoim stosunkowo niewielkim terytorium północną część Pojezierza Suwalskiego. Większość parku zajmują malowniczo rozrzucone na łagodnych pagórkach grunty orne, poprzecinane gdzieniegdzie leśnymi zagajnikami. Rzeźbę terenu urozmaicają widoczne tu i ówdzie głazowiska. Oddalony od dużych aglomeracji miejskich i ośrodków przemysłowych park jest ważną enklawą dzikiej przyrody. Żyją tu m.in. bobry, wilki, gronostaje i łasice, a także takie gatunki ptaków, jak zimorodek, błotniak stawowy i dzięcioł czarny.
W Suwalskim Parku Krajobrazowym znajduje się 25 jezior, z których największe to położone w jego zachodniej części Jezioro Hańcza. Jest ono najgłębszym zbiornikiem wodnym w Polsce i na całym Niżu Europejskim. Miejscami jego dno leży ponad 100 m poniżej lustra wody. Niezwykły ekosystem akwenu zadecydował, że został on w całości objęty rezerwatem przyrody. Wybrzeże Jeziora Hańcza jest kamieniste. Ciekawym zbiorowiskiem głazów narzutowych jest położone nad jego południowym brzegiem Głazowisko Bachanowo. To rezerwat przyrody umiejscowiony w dolinie wpływającej do najgłębszego jeziora w Polsce rzeki Czarna Hańcza. Nad zachodnim brzegiem Jeziora Hańcza wybija się Góra Leszczynowa, wysoka na 272 m n.p.m. W niewielkich osadach rozrzuconych nad tym akwenem można znaleźć pensjonat lub wynająć domek letniskowy. O gospodarstwa agroturystyczne, pola namiotowe i małe ośrodki wypoczynkowe nietrudno także w wielu innych zakątkach parku.
Po zachodniej stronie od Góry Leszczynowej, nad lewym brzegiem Jeziora Hańcza, przebiega żółty szlak rowerowy. Można nim zatoczyć pętlę wokół całego akwenu. Obok góry leży niewielka osada Przełomka, w której warto zwrócić uwagę na zabytkową Chałupę Klejmonta. Jest ona charakterystycznym dla północnej Suwalszczyzny wiejskim budynkiem, wzniesionym jeszcze w 1880 r.
Żółty szlak rowerowy prowadzi z Przełomki na południe do Głazowiska Bachanowo, a następnie do wsi Turtul, w której znajduje się siedziba Suwalskiego Parku Krajobrazowego. Ciekawym obiektem są tutaj też ruiny młyna wodnego na rzece Czarna Hańcza. Za Turtulem żółty szlak rowerowy skręca na północny wschód i prowadzi do miejscowości Wodziłki. Wieś została założona przez rosyjskich staroobrzędowców. Jest to prawosławna mniejszość religijna, która w XVII i XVIII w. musiała szukać schronienia przed prześladowaniami we własnej ojczyźnie na obszarze dawnej Rzeczpospolitej. Wodziłki zostały przez nich założone pod koniec XVIII w., a tutejsza drewniana świątynia pochodzi z lat 20-stych XX w. Potomkowie staroobrzędowców mieszkają w Suwalskim Parku Krajobrazowym do dziś, a w miejscowych wsiach można usłyszeć starą, rosyjską gwarę.
Żółty szlak rowerowy prowadzi z Widełek dalej na północ. Po drodze można zobaczyć stary cmentarz ewangelicki w miejscowości Łopuchowo. Kolejnym ciekawym przystankiem na szlaku są ruiny dworku szlacheckiego nad północnym brzegiem Jeziora Hańcza. Stamtąd trakt zakręca znowu na południe, w kierunku Góry Leszczynowej.
