Szaniecki Park Krajobrazowy leży w południowej części województwa świętokrzyskiego i obejmuje tereny Płaskowyżu Szanieckiego oraz środkową część Garbu Pińczowskiego. Można w nim znaleźć malownicze wzgórza ozdobione wapiennymi i gipsowymi skałami, wśród których zachowało się wiele unikalnych zabytków.
Charakterystycznym elementem Płaskowyżu Szanieckiego są odsłonięcia gipsu, tworzące w wyniku erozji ciekawe formacje skalne, takie jak leje czy jaskinie. Najłatwiej je znaleźć m.in. w okolicach miejscowości Gartatowice, Sędziejowice, Szaniec i Stawiany. Nietypowa budowa geologiczna przyczyniła się też do bogactwa miejscowego ekosystemu. W Szanieckim Parku Krajobrazowym można znaleźć wiele rzadkich gatunków roślin. Żyją tu także m.in. listy, sarny i zające, a także wiele gatunków nietoperzy.
Park rozciąga się na północ i wschód od popularnej miejscowości uzdrowiskowej Busko Zdrój. Można w niej znaleźć liczne pensjonaty, pokoje do wynajęcia i sanatoria. Najcenniejszym zabytkiem Buska Zdroju jest kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP z przełomu XVI i XVII w. Warto tu także zwrócić uwagę m.in. na tylko niewiele młodszy, drewniany kościółek św. Leonarda, czy dawny zespół zabudowań klasztornych z pierwszej połowy XVIII w. Ta urokliwa miejscowość była planem 51. odcinka popularnego serialu „Ojciec Mateusz”.
Z Buska Zdroju można wybrać się na wycieczkę do Szanieckiego Parku Krajobrazowego, obierając prowadzący na południowy wschód, czerwony szlak turystyczny PTTK. Pierwszym przystankiem tego traktu są oddalone o 2,5 km Owczary. Obok tej miejscowości położony jest noszący tę samą nazwę, jedyny na terenie parku rezerwat przyrody. Chroni on nietypowe skupisko roślin halofilnych, które rozwinęły się wokół siarczanowo-słonych źródeł. Szlak czerwony prowadzi dalej z Owczar do wsi Pęczelice, gdzie prócz wielu zabytkowych murowanych domów i obór można odnaleźć ruiny zboru ariańskiego z XVI w. Po wygnaniu tej grupy religijnej z Polski, świątynia przez kilka wieków pełniła rolę spichlerza.
Czerwonym szlakiem turystycznym można następnie dojść do oddalonego od Pęczelic o 1,5 km Szczaworyżu. W tej niewielkiej wsi wznosi się ciekawy, późnorenesansowy kościół parafialny wraz z XVII-wieczną plebanią. Na niewielkim wzgórzu w jej południowej części widać natomiast pozostałości po wczesnośredniowiecznym grodzisku, wzniesionym jeszcze przed przybyciem na świętokrzyską ziemię chrześcijaństwa.
W Szczaworyżu czerwony szlak PTTK krzyżuje się z zielonym traktem z Wiślicy do Grochowisk, którym można dotrzeć m.in. do Stopnicy, położonej zaraz za wschodnią granicą Szanieckiego Parku Krajobrazowego. Wznosi się tam XIV-wieczny zamek królewski Kazimierza Wielkiego, który na przestrzeni wieków został przebudowany do formy dwukondygnacyjnego, klasycystycznego pałacu. Ciekawymi obiektami są tutaj też piękny, gotycki kościół farny i XVII-wieczny zespół klasztorny.
