W słynnych trzcinach koło Szczebrzeszyna brzmią nie tylko chrząszcze, ale też bobry, sójki i muchówki, a także dudki i mysikróliki. Odwiedzając Szczebrzeszyński Park Krajobrazowy w województwie lubelskim można rozkoszować się urokiem prawdziwie dzikiej przyrody pogranicza Roztocza i Puszczy Solskiej. Tutejsze zróżnicowane krajobrazy i niezwykłe zabytki tworzą jeden z najpiękniejszych regionów turystycznych Polski.
Szczebrzeszyński Park Krajobrazowy obejmuje tereny Roztocza Zachodniego i Równiny Biłgorajskiej, a od południowego wschodu graniczy z Roztoczańskim Parkiem Narodowym. Posiada bardzo urozmaiconą rzeźbę terenu. Dominują w nim falujące pola i zalesione pagórki, a jego najwyższym wzniesieniem jest Góra Dąbrowa o wysokości 344 m n.p.m. Na terenie parku można znaleźć też lessowe wąwozy i torfowiska. Przepływa przez niego rzeka Gorajec, która bierze swój początek w jego południowej części na tzw. Bagnie Tałandy i dopływa do rzeki Por w części północnej. Cały obszar parku leży w obrębie dorzecza Wieprza, który przepływa przez wschodnią część jego obszaru.
Odwiedzając Szczebrzeszyński Park Krajobrazowy, warto zatrzymać się w położonym na jego wschodnim skraju, starym mieście Szczebrzeszynie. Miejscowość ta dostała prawa miejskie jeszcze z rąk króla Kazimierza Wielkiego. Przez wieki współżyło w niej wiele wspólnot religijnych, czego pamiątką są do dziś niezwykle cenne zabytki: XVII-wieczna synagoga i cmentarz żydowski, wspaniały barokowy kościół św. Katarzyny wraz z pobliskim klasztorem franciszkanów, obecnie wykorzystywanym jako szpital, czy najstarsza czynna cerkiew prawosławna w Polsce, której początki sięgają XII w. Przed szczebrzeszyńskim ratuszem stoi 2‑metrowy, odlany z brązu pomnik słynnego brzmiącego chrząszcza z wierszyka Jana Brzechwy. Poza tą uroczą miejscowością, na terenie można parku zatrzymać się w którymś z licznych gospodarstw agroturystycznych.
Szczebrzeszyn leży nad wpływającą do Wisły rzeką Wieprz, przez którą wiedzie popularny szlak kajakowy. Można nią dopłynąć do kilku bardzo ciekawych, zabytkowych miejscowości, takich jak Nielisz, Tarnogóra i Krasnystaw. W Cykliści zwiedzający park często obierają przecinający go w poprzek Centralny Szlak Rowerowy Roztocza. Oznaczony na niebiesko trakt rozpoczyna się na południowo-wschodnim skraju parku, w Zwierzyńcu. Warto zajrzeć do tej miejscowości m.in. ze względu na niezwykły kościół „na wodzie” pw. św. Jana Nepomucena. Przyczyniła się do jego powstania królowa Marysieńka, która kazała stworzyć w dobrach swojego ówczesnego męża ordynata Jana Zamoyskiego w Zwierzyńcu staw z wyspą, na której postawiono mały teatr. Około sto lat później potomek Jana, Tomasz Antoni, ufundował na wysepce barokowy kościół. Prowadzi do niego dziś długi, biały mostek, a dzięki odpowiedniemu podświetleniu, jego mury odbijają się wieczorem w tafli stawu.
Niebieski szlak rowerowy ze Zwierzyńca prowadzi przez Szczebrzeszyński Park Krajobrazowy cały czas na północny zachód, do oddalonego o około 100 km, leżącego już poza jego granicami Kraśnika. Tam niebieski szlak łączy się z czerwonym traktem rowerowym, którym można dojechać prosto do Kazimierza Dolnego.
