Czerpanie przyjemności z jazdy na rowerze górskim w dużym stopniu zależy od szlaku jaki wybierzemy. Poniżej kilka uwag jak powinna wyglądać dobra trasa rowerowa.
Oczywiście nie każdy rowerzysta posiada takie same umiejętności. Różnią się też więc oczekiwania co do charakterystyki rowerowych tras. Można jednak przyjąć kilka uniwersalnych założeń.
Przede wszystkim — każdy szlak rowerowy powinien być dobrze oznakowany. Istotne jest wyraźne oznaczenie trudności szlaku. Znaki powinny być nie tylko ustawiane w widocznych miejscach, ale najlepiej też, żeby były odblaskowe. Ułatwi to ich dostrzeżenie również przy słabych warunkach oświetlenia.
Trasa nie powinna być błotnista, gdyż utrudnia to jazdę i spowalnia tempo. Ponadto błoto osadza się na częściach roweru i może prowadzić do problemów z funkcjonowaniem pewnych jego elementów, np. hamulców czy przerzutek. Najłatwiejsze do jazdy i pozwalające utrzymać dobre tempo są trasy z ubitym podłożem.
Dobry szlak musi dostarczać przyjemności z jazdy oraz zapewniać wyzwania. Nie powinny być to jednak zbyt trudne technicznie przeszkody, które mogliby pokonać jedynie bardzo zaawansowani rowerzyści. Dobrze jest, aby na trasie zachowana była równowaga pomiędzy łatwymi i szybkimi odcinkami a fragmentami bardziej technicznymi. Jednak bez względu na to czy jesteś początkującym czy profesjonalnym rowerzystą, z pewnością wiele radości dostarczą Ci umiarkowane technicznie hopy, które powinien zawierać każdy dobry szlak dla rowerów górskich.
Techniczne odcinki tras mogą charakteryzować się kamienistym lub błotnistym podłożem, muldami, zjazdami oraz profilowanymi zakrętami. W tych obszarach jedzie się z reguły wolniej i musisz bardziej zwracać uwagę na to co masz pod kołami.
Dopełnieniem każdego szlaku rowerowego są oczywiście ładne widoki i kontakt z naturą. Dobrze jest, aby na trasie znalazły się też miejsca przeznaczone do odpoczynku, być może nawet niewielkie punkty gastronomicznie.