pieszy żółty

Bytom Odrzański- Siedlisko

Szlak rozpoczyna się w miejscowości Bytom Odrzański . W Bytomiu na uwagę zasługują:

  • piękny, oparty na prostokącie rynek z zespołem renesansowych i barokowych kamieniczekratuszem (wybudowany w stylu późno renesansowym w latach 1602-1609 dokładnie na miejscu starego średniowiecznego ratusza) oraz fontanna, którą ufundowali zrozpaczeni rodzice po tym, jak ich mały synek zmarł po tym jak wypadł z łodzi podczas pracy przy połowach ryb. 
  • Hotel pod Złotym Lwem otwarty w najładniejszej kamieniczce w stylu barokowym a jego nazwa pochodzi od płaskorzeźby umieszczonej nad drzwiami frontowymi.
  • Kościół pw. św. Hieronima najstarsza gotycka budowla na terenie powiatu nowosolskiego- dwa razy spłonął w 1522 r. i 1694 r., w latach 1540-1654 był w posiadaniu protestantów, potem patronat objęli właściciele miasta z Siedliska. Warto dodać że w jej murach wbudowane są krzyże pokutne na których widnieją narzędzia zbrodni (miecz, tasak, lanca i łopata).

Szlak kończy się we wsi Siedlisko na północ od Bytom Odrzańskiego, znajdują się tu:

  • ruiny zamku z lat 1550-1560 -początkowo murowany budynek zbudowany z kamienia polnego i cegły, w 1600 roku wybudowano wschodnie skrzydło, potem południowe i budynek bramy. W 1601 roku budynek został zniszczony przez pożar. Za to w 1618 roku wybudowano kaplicę zamkową we wschodnim skrzydle i jest to pierwsza taka kaplica na Śląsku. Dobudowano m.in. zachodnie i północne skrzydła oraz most przy bramie wjazdowej i założono ogród z fontannami. Zamek ponownie spłonął w kwietniu 1945 roku przez wojska radzieckie. Zamek odgruzowano i częściowo odbudowano.
  • 3 domy folwarczne
  • kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny - 1-nawowy, konstrukcji szachulcowej, zbudowany na planie prostokąta. W 1742 r. został powiększony o zakrystię i kruchtę, zaś w XVIII i XIX w. otynkowany.

Więcej informacji o atrakcjach woj. lubuskiego można znaleźć na stronie:

  • wikipedia.pl 
  • http://www.wrotalubuskie.eu/
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments