rowerowy w Czechach

Cyklotrasa Petrovice u Karviné

Krótka, prosta, a jednocześnie bardzo malownicza trasa rowerowa gminy Piotrowice koło Karwiny (cz. Petrovice u Karviné) w Republice Czeskiej. Trasa wręcz stworzona dla obywateli polskich, gdyż zaczyna się przy jednym przejściu granicznym, a kończy przy drugim. Na początku jak i na końcu jest połączona z polskimi trasami rowerowymi: Szlakiem Zamków nad Piotrówką oraz żółtą trasą rowerową nr 271. W związku z tym trasa jest szczególnie godna polecenia mieszkańcom miasta Jastrzębie-Zdrój oraz gmin Godów i Zebrzydowice.

Gmina Piotrowice koło Karwiny leży historycznie na Śląsku Cieszyńskim, na tzw. Zaolziu, które niegdyś w większości było zamieszkane przez Polaków. Decyzją Rady Ambasadorów z lipca 1920 roku, zachodnie ziemie Śląska Cieszyńskiego (w tym także dzisiejszej gminy Piotrowice koło Karwiny) zostały włączone do Czechosłowacji. Z czasem zaczęła napływać tutaj ludność czeska, szczególnie po gwałtownym rozwoju pobliskiego Zagłębia Ostrawsko-Karwińskiego, tym samym zmieniły się proporcje etniczne. Dziś gmina zamieszkana jest przez 4,7 tysiąca osób, co stawia ją w ścisłej czołówce największych wsi w Republice Czeskiej. Jest także jedną z największych wsi, gdyż ma ponad 20 km². Co ciekawe, ulica w tej gminie, nie mają nazw, a tylko numery. Gmina powstała w 1952 roku z połączenia niegdyś samodzielnych 4 wsi: Piotrowice koło Karwiny (cz. Petrovice u Karviné), Marklowice Dolne (cz. Dolní Marklovice), Pierstna (cz. Prstná) i Zawada (cz. Závada). Ten podział do dzisiaj pozostał. Trasa rowerowa prowadzi przez 3 pierwsze części, pomijając Zawadę.

Trasa rowerowa jest bardzo dobrze oznakowana, więc spokojnie można ją przejechać bez jakiejkolwiek mapy. Oznakowana jest tak jak standardowe czeskie trasy rowerowe, czyli żółtymi tabliczkami, jednakże zamiast numeru trasy, widzimy herb gminy. Tabliczki są zarówno kierunkowe jak i takie z kilometrażem.

Trasa zaczyna się na dawnym przejściu granicznym między Skrbeńskiem w gminie Godów a Piotrowicami koło Karwiny. Tuż za przejściem widzimy 2 obiekty: po lewej 3-gwiazdkowy Hotel „Dakol”, a po prawej zabytkowy kościół św. Marcina zbudowany w 1789 roku. Jedziemy prosto aż dojeżdżamy do dwóch stawów, przy których znajduje się bar. Przy drugim stawie skręcamy w prawo, w drogę prowadzącą do góry, na północ. Po chwilowym cięższym podjeździe pod górę, dojeżdżamy do skrzyżowania, gdzie obok przydrożnego kamiennego krzyża skręcamy w lewo. Po chwili opuszczamy część gminy Piotrowice koło Karwiny i wjeżdżamy do Pierstnej, leżącej w północnej części gminy. Dojeżdżamy do małego jeziorka , za którym skręcamy w prawo. Teraz nasza trasa prowadzi na wschód, jadąc cały czas przy granicy z miastem Jastrzębie-Zdrój. Mijamy stawy i docieramy pod mały bar o nazwie „Na końcu świata”, gdzie można zrobić sobie krótką przerwę. Następnie jedziemy pod górę, gdzie po chwili jazdy kończy się asfaltowa droga, aby kontynuować trasę ścieżką pieszo-rowerową którą wjeżdżamy do granicznego lasu Pastuszyniec. Tuż przed wjazdem do lasu znajduje się punkt odpoczynkowy. Po krótkim odcinku dojeżdżamy do dawnego turystycznego przejścia granicznego Ruptawa-Pierstna. Nasza trasa prowadzi dalej w prawo przez las, jeśli jednak opuścimy Czechy i wyjedziemy z lasu skręcając w lewo, po 300 metrach dojedziemy do ulicy Żwirki i Wigury którą biegnie żółta trasa rowerowa nr 271. Cyklotrasa Petrovice u Karviné prowadzi nad jednak długim prostym odcinkiem przez las cały czas na południe. Po wyjeździe z lasu Pastuszyniec dojeżdżamy do skrzyżowania, gdzie jedziemy dalej prosto. Przy dobrej pogodzie po lewej stronie będziemy świetnie widzieć góry Beskidu Śląskiego. Następnie jedziemy ostro na dół wśród pól, drzew a następnie domków mieszkaniowych. Za ostatnim z nich skręcamy w lewo, opuszczając drogę asfaltową i wjeżdżając na szutrową, którą jedziemy cały czas prosto. Wjeżdżamy tym samym do najstarszej części gminy, a mianowicie Marklowic Dolnych. Po lewej widzimy kilka stawów, po prawej zaś wzdłuż naszej drogi płynie rzeka Piotrówka – jeden z dopływów Olzy. Po chwili dojeżdżamy do skrzyżowania, na którym nie skręcamy w prawo na most na rzece, ale jedziemy dalej prosto. Tym samym dojeżdżamy do jednego z głównych zabytków gminy, a mianowicie drewnianego kościoła pw. Wniebowstąpienia Pańskiego z 1739 roku. Tutaj kończy się trasa rowerowa gminy Piotrowice koło Karwiny.

100 metrów dalej jadąc drogą jadąc od drewnianego kościoła, dojedziemy do granicy czesko-polskiej między miejscowościami Marklowice Dolne a Marklowice Górne. Granica – bardzo niefortunnie poprowadzona na tym terenie – powodowała niegdyś wiele kłopotów. Bowiem przed 1920 rokiem, była tutaj tylko jedna miejscowość o nazwie Marklowice. Z jednym kościołem i z jedną szkołą. Podział wsi na część czeską (Dolne) i część polską (Górne) spowodował, że kościół znalazł się po stronie czeskiej, a szkoła po polskiej stronie. Samo ogrodzenie szkoły przebiega tuż przy samej granicy. 100 metrów od granicy, tuż przy szkole, na skrzyżowaniu ulic Lipowej i Szkolnej, biegnie żółta trasa rowerowa, którą możemy kontynuować jazdę.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments