pieszy czarny

Czarny szlak Międzybrodzie Żywieckie III - Żar

Stosunkowo krótkim, czarnym szlakiem turystycznym można zejść ze wznoszącej się nad Jeziorem Międzybrodzkim góry Żar do turystycznej miejscowości Międzybrodzie Żywieckie. Aby się zbytnio nie przemęczać, istnieje możliwość wjechania na szczyt wygodną kolejką.

Góra Żar wnosi się na 761 m n.p.m. i należy geograficznie do Beskidu Andrychowskiego, który to stanowi zachodnią część Beskidu Małego. Z polanki na szczycie roztacza się wspaniały widok na otoczone górami lustra jezior Międzyborskiego i Żywieckiego. Aby móc się nim nacieszyć, wcale nie trzeba trudzić się żmudną wspinaczką. Na szczyt Żar wjeżdża bowiem z Międzybrodzia Żywieckiego kolejka linowo-ziemna, pozwalająca cieszyć się jego pięknem zarówno osobom starszym, jak i rodzinom z małymi dziećmi. Uroda okolicy została wprawdzie nieco zakłócona asfaltowym zbiornikiem wodnym, zbudowanym pod szczytem na potrzeby elektrowni wodnej w Porąbce. Nie przeszkadza on jednak zbytnio wyprawiającym się w to miejsce tłumom turystów.

Ze względu na sprzyjające prądy powietrzne, Żar jest w sezonie letnim mekką dla paralotniarzy. Przy dolnej stacji kolejki linowo-ziemnej działa szkoła szybowcowa, która poza szkoleniami dla asów przetwórz, oferuje także loty pasażerskie dla turystów. Zimą stok na górze Żar zapełnia się natomiast narciarzami.

Pierwszy odcinek 2,5 kilometrowego szlaku z góry Żar do Międzybrodzia Żywieckiego prowadzi asfaltową ulicą Górską, którą dowożone jest zaopatrzenie do działającej na wzgórzu stacji meteorologicznej oraz górnej stacji kolejki. Po około 200 metrach szlak zakręca jednak w leśną ścieżkę, prowadzącą przez chwilę na zachód. Dalsza część trasy wiedzie skrajem lasu, wzdłuż torowiska linowo-ziemnej kolejki. Na końcu mijamy położone u stóp wzniesienia lotnisko szybowcowe i wchodzimy ponownie w ulicę Górską, która prowadzi nas do ulicy Beskidzkiej, ciągnącej się wzdłuż potoku Isepnica.

Będąc w centrum Międzybrodzia Żywieckiego, możemy udać się na dalszy spacer na zachód, nad brzeg retencyjnego Jeziora Międzybrodzkiego. Ta popularna, letniskowa miejscowość leży około 10 km na północ od Żywca. Od wielu lat jak grzyby po deszczu powstają w niej nowe hotele, ośrodki wczasowe i letnie domki. Strategiczne położenie pomiędzy jeziorami Międzybrodzkim i Żywieckim czyni z tej osady ważny ośrodek sportów wodnych

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments