pieszy czarny

Czarny szlak Nekla (PKP) - Rajmundowo

Czarny szlak turystyczny ze stacji kolejowej w Nekli do leśnej ulicy Rajmundowo ma niecałe 4 km i pozwala zwiedzić najciekawsze atrakcje tego podpoznańskiego miasta. Nadaje się przy tym zarówno dla pieszych, jak i rowerzystów. Po zwiedzeniu zabytków Nekli, można z Rajmundowa kontynuować swoją wyprawę zielonym traktem turystycznym w kierunku Wrześni.

Rozpoczynamy wycieczkę na stacji PKP w Nekli, skąd w dość krótkich odstępach czasu kursują pociągi do Kostrzyna i Poznania na zachodzie oraz w kierunku wschodnim, do Wrześni. Zabytkowa, XIX-wieczna stacyjka znajduje się na południowych obrzeżach miasta, przy ulicy Dworcowej, skąd kierujemy się do jego centrum. Czarny szlak przechodzi przez most nad przepływającą przez Neklę, niewielką rzeczką Moskawą i mijając kolejne zabudowania, prowadzi do gmachów poczty oraz Urzędu Miasta i Gminy w śródmieściu.

Jesteśmy cały czas na przecinającej ulicy Dworcowej. Skręcając za urzędem w pierwszą ulicę w prawo, dotrzemy do miejskiego rynku. Pływa placu jest odnowiona i otaczają go niewielkie, głównie parterowe budyneczki. Wybierając się z tego miejsca około 200 metrów na zachód, dotrzemy natomiast do urokliwego parku ze stawem. Od północy góruje nad nim najważniejszy zabytek w mieście, jakim jest neoromański kościół św. Andrzeja, wzniesiony w 1900 r. Okazała świątynia jest zwieńczona kopułą, a od strony wejścia ozdabiają ją dwie wieżyczki, nakryte baniastymi hełmami. Otynkowane ściany budynku pomalowano żółtą farbą, a jego dach jest kryty czerwoną dachówką. Kościół św. Andrzeja stoi w miejscu wcześniejszej, drewnianej świątyni z połowy XVIII w., z której to pochodzą wystawione w jego wnętrzu ołtarze, rokokowa chrzcielnica i ambona.

Kolejny ciekawy obiekt w Nekli czeka na nas kilka kroków dalej na zachód, po drugiej stronie ulicy Poznańskiej. Jest to piętrowy pałacyk, wzniesiony w drugiej połowie XIX w. dla szlacheckiego rodu Żółkowskich. W rezydencji mieści się obecnie przedszkole, biblioteka i przychodnia lekarska. Otacza ją piękny park, gdzie na rozległym trawniku zwraca uwagę dekoracja z kwiatów w kształcie rodowego herbu Żółkowskich, przyjętego współcześnie jako herb miasta Nekli.

Kierujemy się z pałacowego parku na północ. Po opuszczeniu śródmieścia Nekli, musimy przejść na drugą stronę ruchliwej drogi krajowej nr 92. Rajmundowo to zatopiona w lesie ulica na północnym skraju miasteczka. Kończy się tutaj nasz czarny szlak i jednocześnie rozpoczyna zielony trakt pieszy, prowadzący na wschód, do Wrześni.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments