pieszy czarny

Czarny szlak pieszy Dolina Kościeliska - Dolina Bystrej

Ścieżka nad Reglami to nietrudny szlak turystyczny łaczący Dolinę Kościeliską z Doliną Bystrej typu „góra dół, góra dół”, przebiegający przez doliny i przełęcze reglowe na wschód. Atutem jest cienisty las towarzyszący szlakowi od startu do mety z nielicznymi polanami i przecinającymi go potokami. Czas przejścia oscyluje w granicach 4 h 15 m.

Przebieg: Cudakowa Polana - Przysłop Miętusi - Mała Polanka - Dolina Grzybowiecka - Strążyska Polana - Czerwona Przełęcz - Przełęcz Białego - Polana Kalatówki

O trasie: Trasa rozpoczyna się na Cudakowej Polanie, w miejscu krzyżowania się traktu turystycznego w Dolinie Kościeliskiej i czerwonego biegnącego na południowy – wchód przez Czerwone Wierchy. Ruszamy na wschód przez Polanę Zachardziska, Doliną Miętusią do Miętusiego Potoku by podążać z nim do Przysłopu Miętusiego (1189 m n.p.m). Droga jest szeroka, łagodna i słoneczna. Mijane po lewej turnie to Zawiesista Turnia i Kończysta Turnia. W Przysłopie Miętusim następuje skrzyżowanie naszego szlaku z niebieskim i czerwonym, można zasiąść przy dużym drewnianym stole i się posilić. Gdy podążamy dalej, po 15 minutach wędrówki docieramy do Doliny Małej Łąki, w której kolejno przechodzimy przez Wielką Polanę, Rówieńki i Małą Polankę. Dalej trasa wiedzie z powrotem cienistym lasem, by przed Przełęczą w Grzybowcu (1311 m n.p.m) połączyć się ze szlakiem czerwonym i dzielić z nim kierunek przez 40 minut Doliną Grzybowiecką. Na Strążyskiej Polanie czerwony odbija na północ, a my przez kilka minut idziemy razem z żółtym. Po około 40 minutach znajdujemy się na Czerwonej Przełęczy (1301 m n.p.m), skąd jest możliwość odbicia na Sarnią Skałę (1377 m n.p.m) (10 minut). Kontynuując wędrówkę, po 10 minutach dochodzimy do szlaku żółtego, który jest zejściem do Zakopanego. Od mety dzieli nas jedynie Przełęcz Białego. Opadający leśny grzbiet pokonujemy szlakiem „raz w górę raz w dół”, licznymi żlebami, skałami. W miejscach niebezpiecznych i eksponowanych korzystamy z drewnianych mostków i rozpiętych poręczy. Trasa kończy się przy drodze do Kuźnic. Skręcając w prawo dotrzemy do Hotelu Górskiego PTTK „Kalatówki” w Dolinie Bystrej.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments