pieszy czarny

Czarny szlak pieszy Magura Małastowska - Przysłup

Krótki szlak cmentarny w Beskidzie Niskim w powiecie gorlickim, prowadzący z zalesionego szczytu Magury Małastowskiej (813 m n.p.m.) położonej między miejscowościami Nowica (od zachodu) i Małastów (od wschodu). Szlak rozpoczyna się 100 m od szczytu przy cmentarzu wojennym nr 58 . Trasa cały czas wiedzie lasem zboczem Magury, mija cmentarz wojenny nr 59 i dochodzi do drogi asfaltowej Przysłup – Przełęcz Małastowska, z którą zbiegają się szlaki żółty i zielony prowadzące do schroniska PTTK im. prof. St.Grabryela.

Cmentarz wojenny nr 58 - zabytkowy cmentarz z I wojny światowej, zaprojektowany przez Dušana Jurkoviča. Upamiętnia on 136 żołnierzy poległych od stycznia do maja 1915 roku. Na terenie cmentarza usytuowanych jest 28 mogił zbiorowych oraz 28 groby pojedyncze. W okresie zimowym zarysy mogił są dobrze widoczne w lecie całość zarośnięta jest "kożuchem" jeżyn. Zachowało się parę oryginalnych krzyży drewnianych, z których wszystkie oprócz dwóch leżą połamane. Na jednym z dwóch stojących zachowała się drewniana tabliczka, nosząca bardzo słabo widoczne ślady wyrytych w drewnie liter.

Cmentarz wojenny nr 59 - zabytkowy cmentarz z I wojny światowej, zaprojektowany przez Dušana Jurkoviča, znajdujący się kilometr na pn.-wsch. od wsi Przysłup. Zaró1)no jak cmentarz nr 58 upamiętnia ofiary bitwy pod Grolicami. Na cmentarzu pochowanych jest łącznie 80 żołnierzy poległych od stycznia do maja 1915 roku.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments