pieszy czarny

Czarny szlak pieszy: Rzyki-Jagódki (k/Andrychów) - Potrójna (884m)

Czarny szlak pieszy umożliwia podejście ze wsi Rzyki-Jagódki pod Andrychowem na wznoszący się na południe od niej szczyt Potrójna w Beskidzie Małym. Trakt ten pokonuje różnicę wysokości prawie 400 m. Wymaga więc trochę wysiłku, jednak wspaniałe widoki są na nim zagwarantowane.

Rzyki leżą na wysokości 480 m n.p.m., około 5 km na południowy wschód od Andrychowa. Jest to niewielka miejscowość turystyczna, tłumnie odwiedzana przez wczasowiczów zwłaszcza zimą. Działa tu wtedy centrum narciarskie „Pracica”, oferujące wyciągi na pobliską, wznoszącą się na 929 m n.p.m. Madohorę. Również latem warto zajrzeć do tej miejscowości, m.in. dlatego, że jest wygodną bazą wypadową na szlaki górskie Beskidu Andrychowskiego (czyli wschodniej części Beskidu Małego) i dysponuje dobrą bazą noclegową. Na uwagę zasługują także znajdujące się we wsi zabytki, m.in. kościół p.w. św. Jakuba z początku XIX w., w którego wnętrzu zachowało się kilka cennych rzeźb z okresu średniowiecza, a także stara kuźnia, przy której swego czasu lubił odpoczywać przyszły papież Karol Wojtyła.

Po minięciu ostatnich zabudowań Rzyków, czarny szlak zaczyna wspinać się na strome stoki Potrójnej. Wznosi się ona na zachód od wyższej od niej o kilkadziesiąt metrów Madohory. Poza lasami, na zboczach Potrójnej znajdują się rozległe hale, z których roztacza się wspaniały widok na Andrychów i okoliczne wzniesienia. Pod szczytem można też znaleźć zabytkową, pasterską kapliczkę. 

Przez Potrójną przebiega także oznakowany na czerwono Mały Szlak Beskidzki. Wybierając się nim na wschód, można dotrzeć do studenckiego schroniska „Chatka pod Potrójną”, położonego mniej więcej w połowie drogi pomiędzy wierzchołkiem Potrójnej, a Łamaną Skałą.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments