rowerowy czarny

Czarny szlak rowerowy Kielce (ul. Bernardyńska) - Białogon (szlak łącznikowy)

Szlak o charakterze łącznikowym ułatwia bezpieczny dojazd do dzielnicy Kielc – Białogonu. W miejscu tym funkcjonuje do dziś założony przez ks. Stanisława Staszica zakład hutniczy, produkujący obecnie pompy ciśnieniowe. Na pamiątkę działalności księdza w Białogonie, miejscowa ludność ufundowała drewniany kościół w stylu zakopiańskim.
Oznakowanie zgodne z Instrukcją Znakowania Szlaków Turystycznych PTTK. Oznakowanie bardzo dobre.
Długość ok. 3 km. Poziom trudności łatwy, dedykowany dla użytkowników rowerów terenowych i górskich. Czas przejazdu ok. 15 min.
Przebieg: ul. Bernardyńska do skrzyżowania z ul. Fabryczną
Białogon
Stara osada przemysłowa, gdzie już w XVI w. przetapiano rudy miedzi. W wieku XVII gwarkowie chęcińscy zbudowali tu hutę o bardzo dobrych (jak na owe czasy) możliwościach produkcyjnych. W 1817 r. staraniem S. Staszica powstała tu Huta Aleksandra, którą dziesięć lat później przekształcono w fabrykę machin. Zakład przetrwał zawirowania dziejowe i obecnie na Białogonie znajduje się fabryka pomp. Drewniany Kościół p. w. Przemienienia Pańskiego z 1918 r., wybudowany w stylu zakopiańskim. Pokryta gontem bryła składa się z długiej nawy z niewiele węższym, trójbocznie zamkniętym prezbiterium. Elementem zabytkowym jest obraz Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w zachodniej kaplicy.
Szlak położony w całości na obszarze Kielc. W mieście warto zobaczyć, zabytki kultury materialnej (Dawny Pałac Biskupów Krakowskich – obecnie Muzeum Narodowe, katedra p.w. Wniebowzięcia NMP lokowana w 1171 r., kościół p.w. Św. Wojciecha lokowany w 1086 r., Muzeum Zabawek i Zabawy, ul. Sienkiewicza, rynek, park miejski im. S. Staszica), rezerwaty geologiczne i krajobrazowe (Kadzielnia, Wietrznia, Karczówka, Ślichowice, Biesak-Białogon, Sufraganiec).

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments