pieszy czarny

Czarny szlak spod Czarnego Stawu Gąsienicowego na Kościelec

Piękna wysokogórska trasa pozwalająca zdobyć jeden z najbardziej znanych szczytów Tatr o charakterystycznym strzelistym kształcie. W górnej części szlak miejscami trudny. Nad Czarny Staw Gąsienicowy (1620 m n.p.m.), gdzie rozpoczyna się wyprawa możemy dojść od schroniska „Murowaniec”, do którego dostaniemy się z Zakopanego. Biorąc pod uwagę te drogi dojścia, czarny szlak znad Czarnego Stawu Gąsienicowego na Kościelec stanowi ostatnie podejście na szczyt.

Najpierw podchodzimy na przełęcz Karb (1853 m n.p.m.), oddzielającą 2 odnogi Doliny Suchej Wody Gąsienicowej. Po stronie wschodniej widać pod nami Czarny Staw Gąsienicowy, po lewej – Dolinę Zielonych Stawów Gąsienicowych. Przełęcz Karb znajduje się pomiędzy Małym Kościelcem a Kościelcem. Szlak wznosi się dość stromo na grań Małego Kościelca, którą dostajemy się na Karb. Stąd rozpoczynamy podejście na szczyt.

Szlak wiedzie stromym, częściowo eksponowanym terenem. Polecany osobom mającym już trochę górskiego doświadczenia. Ze szczytu Kościelca (2155 m n.p.m.) roztacza się wspaniała panorama. Widzimy bliski imponujący masyw Świnicy i otoczenie Czarnego Stawu Gąsienicowego. Na zachód – otoczenie Kasprowego Wierchu i dalsze masywy.Zimą na opisywanym szlaku wymagane doświadczenie i odpowiedni sprzęt (raki, czekan, zestaw lawinowy). Na Karb w zimowych warunkach podejście od Czarnego Stawu Gąsienicowego – wprost na przełęcz.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments