pieszy czarny

Czarny szlak Szczawa - Nowa Polana

Czarny szlak pieszy ma 5 km długości i pozwala dojść z miejscowości Szczawa w dolinie Kamienicy do Nowej Polany, zlokalizowanej na granicy Gorczańskiego Parku Narodowego. Na całej swej długości trakt podchodzi stopniowo pod górę, pokonując różnicę terenu ponad 300 m.

Rozpoczynamy wycieczkę w centrum Szczawy, przy przystanku PKS, na lewym brzegu rzeki Kamienica. Jesteśmy teraz na wysokości około 515 m n.p.m. Idziemy najpierw kawałek główną ulicą wsi na południe. Przed mostem na potoku Głębieniec, który w Szczawie wpada do Kamienicy, skręcamy w prawo, kierując się dalej wzdłuż jego północnego brzegu w stronę pasma Gorców. Po lewej stronie widzimy łagodne, trawiaste stoki i trochę zabudowań. Po lewej, po drugiej stronie Głębieńca, szumi gęsty, górski las.

Dochodzimy tak do zachodniego przysiółka Szczawy, w którym mijamy kolejno Zajazd Turystyczny Głębieniec i Pensjonat Gorc. Za ostatnimi zabudowaniami miejscowości wkraczamy do lasu, przez który przebiega cała dalsza część czarnego szlaku. Czeka w nim na nas kilka rozstajów dróg, dlatego musimy zwracać baczną uwagę na oznaczenia. Mniej więcej po półtorej godzinie od wyjścia ze Szczawy docieramy na przestronną Nową Polanę, z której możemy podziwiać świetną panoramę Beskidu Wyspowego i Sądeckiego.

Dodatkowe informacje:

Szczawa jest dobrą bazą wypadową do zwiedzania szlaków zarówno w Gorcach, jak i Beskidzie Wyspowym. Zimą działa w niej także stacja narciarska. Ciekawym obiektem w miejscowości jest drewniany kościółek z baniastą wieżą, wzniesiony w latach 50-tych XX w.

Nowa Polana leży na wysokości około 840 m n.p.m. Przełęcz, w której jest usytuowana, oddziela od siebie szczyty Gorc (1228 m n.p.m.) należący do pasma Gorców i Magorzycę (875 m n.p.m.) w Beskidzie Wyspowym. Na skraju polany znajduje się samotny grób niemieckiego żołnierza, zabitego w tym rejonie w 1945 r. 

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments