pieszy czarny

Czarny szlak Wiesiółka – Piła

Wychodzimy ze wsi Wiesiółka asfaltową szosą w kierunku Tarnowa. Przechodzimy przez strumień, po prawej mijamy Fermę Trzody Chlewnej (1 km) i razem z drogą skręcamy lekko w lewo.

Za nasypem wchodzimy w dochodzącą pod kątem ok. 45 stopni leśną drogę (1,3 km). Idziemy lasem sosnowym do krzyżówki (1,4 km), skąd cały czas prosto ścieżką przez młodnik (miejscami jest słabo widoczna).

Dochodzimy do drogi głównej i skręcamy w nią w prawo. Prowadzi nas ona lekko pod górę; miejscami widać ślady bruku. Idziemy prosto, a następnie zgodnie z tym jak nas wiedzie droga w prawo i w lewo, mijając po lewej mały wąwozik (2 km).

Dalej podążamy wśród młodnika piaszczystą drogą, a po 50 metrach skręcamy na krzyżówce w lewo i idziemy do ściany lasu (2,2 km). Osiągając ją wchodzimy prosto w mały wąwóz mijając po prawej płot do młodnika. Kierujemy się w stronę widocznej w dole czarnej drodze, przechodząc przez rów i dochodzimy do słupka leśnego (2,3 km) z krzyżówki granic sektorów: 297, 298, 309, 310. Przecinamy drogę i idziemy prosto, ścieżką na prawym zboczu wąwozu. Przechodzimy przez leśną dróżkę i zmieniając stronę wąwozu osiągamy grzbiet góry (2,4 km).

Dalej idziemy lekko skręcając w prawo, ciągle pod górę. Słabo widoczną ścieżką osiągamy szczyt Bukowej Góry (142,9 ,m n.p.m.) (2,5 km). Ze szczytu schodzimy w lewo ku widocznej w dole drodze. Skręcamy w lewo i idziemy w dół wyraźną, wijącą się drogą do krzyżówki (2,8 km), na której skręcamy w prawo.

Podążamy prosto ku widocznemu sektorowi młodej buczyny. Osiągając go (2,9 km) skręcamy w prawo - w tym miejscu można odbić do grodziska wczesnośredniowiecznego (IX - X w.) - pozostałości grodu z wałami i osady oraz ciekawego, obecnie stałego źródełka. Długość trasy około 500 metrów ( powrót tą samą drogą ) i idziemy wzdłuż granicy dwóch lasów (po prawej mieszanego obecnie z przewagą buczyny, a po lewej młodego bukowego rosnącego na stoku).

Idziemy cały czas prosto wzdłuż młodnika z lewej strony. Gdy droga skręca w lewo w młodnik (3,4 km) kierujemy się prosto do ściany lasu, a następnie między drzewami około 15 metrów do drogi, na której skręcamy w lewo. Wiedzie nas ona pięknym wąwozem do starego lasu mieszanego (buki i sosny); idąc cały czas główną drogą dochodzimy do szosy Tarnowo - Wiesiółka (3,7 km) i małego leśnego parkingu.

Od parkingu idziemy lekko w prawo od szosy ku widocznemu już jezioru Rakowemu. Obchodzimy je z prawej strony i dochodzimy do najdalej wysuniętej części jeziora (4,1 km). Tu je opuszczamy idąc dalej główną drogą ( można iść dalej wzdłuż brzegu ku uroczej polance nad jeziorem i wędkarskiemu pomostowi (ok. 100 m) i wrócić tą samą drogą ). Tu je opuszczamy idąc dalej główną idziemy pod górę skręcając na pierwszej krzyżówce pod kątem 90 stopni, mijamy młodnik i ambonę po lewej i dochodząc do rozwidlenia (4,4 km), skręcamy w lewo.

Dalej droga wiedzie nas prosto i przy dochodzącej z prawej strony drodze (4,6 km) lekko w lewo. Idąc cały czas prosto dochodzimy do kolejnego rozwidlenia (4,9 km), na którym skręcamy w lewo; dalej droga wijąc się wchodzi pod górę i dochodzi do innej drogi (5,2 km).

Na tej krzyżówce skręcamy w lewo, a po 50 metrach w prawo. Droga wiedzie zboczem drugiego szczytu rejonu Bukowej Góry (jest on wyższy od niej o 14,8 m). Wijąc się dochodzi do pięknego wąwozu (6 km).

Tu skręcamy w lewo w wąwóz , który wiedzie nas do granicy lasu (6,3 km). Skręcamy w prawo w widoczną drogę, która, najpierw brzegiem lasu, a następnie przez jego cypel, wyprowadza nas definitywnie na pola (6,6 km).

Idziemy cały czas prosto, słabo widoczną drogą, w kierunku widocznej z daleka stacji radarowej. Od stacji (8,7 km) dalej prosto betonową drogą.

Po dojściu do szosy Stara Łubianka - Krępsko skręcamy w lewo a następnie w prawo, kierując się w stronę wsi Stara łubianka. Po przejściu pod szosą Piła - Koszalin przechodzimy między kościołem a cmentarzem, za którym skręcamy w lewo kierując się w stronę Piły.

Po przejściu torów (9,6 km) (po lewej widoczny jest budynek stacji PKP Stara Łubianka) kierujemy się na szosę Stara Łubianka - Dobrzyca (10 km).

Teraz cały czas prosto, aż do połączenia ze szlakiem niebieskim WK-3512n Piła - Płytnica przy leśniczówce Czapla (12,5 km). Następnie idziemy dalej prosto do wsi Dobrzyca (16,5 km). We wsi dochodzimy do szosy krajowej nr 11 Piła - Szczecinek (skręcamy w lewo), z którą przechodzimy przez rzekę Gwdę (17 km).

Przechodzimy przez szosę i idziemy ku widocznemu osiedlu nowych bloków po ok. 100 metrach skręcamy w drogę w prawo i przechodzimy rzekę Głomię. Po kolejnych 200 metrach skręcamy w prawo w leśną drogę, przy której położony jest zabytkowy cmentarz leśników.

Gdy dochodzimy do brzegów Gwdy (18 km) schodzimy nad sam brzeg i podążamy ścieżką wzdłuż niego.

Na 20 kilometrze spotykamy szlak niebieski Piła - Żabostowo i razem podążamy do pilskiej obwodnicy. Skręcamy na most (22 km), a za mostem w prawo (przed barem). Po wejściu w las skręcamy w ścieżkę w lewo i idziemy wzdłuż linii lasu do szosy nr 11 (22,5 km). Przechodzimy ją i idziemy przez las dobrze widoczną drogą, która wyprowadza nas nad zalew przy rez. Kuźnik (24 km).

Następnie idziemy szosą wzdłuż zalewu, z której schodzimy skręcając w prawo a następnie w lewo gdzie łączymy się ze szlakiem żółtym WK-3513y. Idziemy razem prosto i po przejściu przez las dochodzimy do węzła szlaków (25 km).

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments