pieszy czarny

Czarny szlak z Zielonej Góry do Niesulic

Szlak rozpoczyna się w Zielonej Górze. Jest to jedno z kilku miast w Polsce w którym z racji niewielkich zniszczeń wojennych pozostała cała przedwojenna zabudowa miejska. W Zielonej Górze można zobaczyć:

 • budynki o unikalnej architekturze, są to dzieła berlińskich architektów np. teatr oraz zwiedzić kilka kościołów m.in. konkatedrę czy parafię rzymskokatolicką pod wezwaniem MB Częstochowskiej i inne.
 • ratusz z XVI wieku który ma wieże nieznacznie odchyloną od pionu
 • wieżę Łazienna (Głodowa) z XV wieku która jest pozostałością po średniowiecznym systemie obwarowań miejskich- w czasach średniowiecznych służyła jako więzienie.

Wychodząc z miasta kierujemy się na północny zachód do wsi Zagórze, koło niej jest Góra Ogrodników. Ten szlak jest bardziej leśny niż pozostałe, więc staramy się omijać główne drogi między wsiami przechodząc przez hektary pięknych lasów aż dojedziemy do Czerwieńsk, a następnie przez Wysokie do Pomorsko.

W Pomorsku na listę zabytków wpisane są:

 • zespół pałacowy z XVIII wieku (pałac, oficyna, dom obok bramy wjazdowej i park)
 • kościół pw. św Wojciecha zbudowany w stylu neogotyckim w 1858 roku z przeznaczeniem dla ewangelików. Po wyzwoleniu wsi (czyli w roku 1945) w posiadaniu rzymsko-katolików.
 • poniemiecki cmentarz i krypta

Na zachód znajduje się wieś Brody z kościołem pw. Niepokalanego Poczęcia NMP.  Stamtąd udajemy się przez wieś Bródki do Nietkowic.

W Nietkowicach mieści się:

 • stajnia i obora w dawnym zespole dworskim
 • murowany  pałac klasycystyczny wzniesiony w miejscu starego po pożarze w roku 1830 - wielokrotnie przebudowany budynek zatracił walory historyczne, obecnie służy jako dom mieszkalny.
 • Kościół parafialny pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa z początku XIX wieku - orientowany, murowany, jednonawowy, z apsydą i czterokondygnacyjną wieżą.

Kierujemy się na północny zachód do Szklarka Radnicka gdzie warto zobaczyć kościół pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła. Następnie wychodzimy na teren Gryżyńskiego Parku Krajobrazowego. Park ma powierzchnię 10,4 ha na której znajdziemy kilka pieknych jezior.  

Na skraju parku usytuowana jest miejscowość Grabin która ma 2 ciekawe punkty do zwiedzenia:

 • kościół szachulcowy, barokowy z 1776 roku a obecnie filialny pw. św. Jana Chrzciciela- przetrwał ołtarz, pochodzący z czasów budowy kościoła, pozbawiony jednak kosza amonowego; rzeźby wewnątrz świątyni pochodzą z około 1500 roku i przedstawiają świętych: Piotra i Pawła, Jana Ewangelistę oraz Małgorzatę; misę chrzcielną datowaną na XV stulecie. Kompleksowe prace konserwatorskie podjęto dopiero w 2004 roku. 
 • zespół dworski Żychlińskich, z połowy XVIII wieku: barokowy dwór zbudowany na planie prostokąta na ceglanym cokole do którego prowadzi aleja dębowa. Po stronie ogrodowej znajduje się pseudoryzalit i taras, a w centralnej części elewacji frontowej znajduje się czterofilarowy portyk z kamiennymi schodami. W trakcie adaptacji obiektu na pensjonat odsłonięto spod tynku pierwotną konstrukcję szkieletową elewacji. 

Na końcu parku znajduje się wieś Gryżyna w której warto odwiedzić:

 • myśliwski zespół pałacowy XVII wieku- murowany pałac został wzniesiony na miejscu starszej budowli pochodzącej z XVII lub XVIII wieku, po 1945 roku dwór należał do nadleśnictwa w Bytnicy, ale od 1971 roku stał już opuszczony i dopiero w latach osiemdziesiątych XX wieku wyremontowano go z myślą o adaptacji na pensjonat.
 • park o powierzchni 5,4 ha z zabytkowymi alejami dębów
 • mauzoleum rodziny von Hohenzollern.

Kolejne punkty to wsie Błonie, Kalinowo i Niesulice, w której kończy się nasza wędrówka. . Przed miejscowością Kalinowo usytuowane jest pole golfowe „Kalinowe pola” a między Kalinowem a Niesulice znajdują się Jeziorko i Jezioro Niesłysz z kilkoma zatokami

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments