pieszy czerwony

Czerwony szlak Grudziądz (ul.Legionów) - Gardeja (PKP)

Szlak Kopernikowski (Odcinek Grudziądz – Gardeja)Odcinek szlaku czerwonego o długości 26,5 km jest pod opieką Oddziału PTTKim. ks. ppłk. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu. Opis dostarczony przez Beatę Chodziutko-Furso (znakarz szlaków nizinnych)

  • 0 km - Wędrówka rozpoczyna się od spotkania z Mikołajem Kopernikiem, który przysiadł na ławeczce w północno-zachodnim krańcu grudziądzkiego Rynku i przypomina o swojej wizycie w 1522 r., kiedy to wygłosił „Traktat o monetach” podczas zjazdu stanów Prus Królewskich. Tablicę upamiętniającą to wydarzenie można odnaleźć na ścianie jednej z kamienic. Z Rynku szlak prowadzi ul. Kościelną i skręca w ul. Ratuszową. Na zakręcie można rzucić okiem na Plac Miłośników Astronomii z pomnikiem Kopernika. Po minięciu gotyckiej Bazyliki Św. Mikołaja i Ratusza, warto zatrzymać się przy pomniku ułana z dziewczyną. Z tego miejsca rozciąga się piękny widok na Wisłę i Błonia Nadwiślańskie oraz zabytkowe Spichrze. Ulicami Spichrzową i Zamkową docieramy do parku na Górze Zamkowej z reliktami murów zamku krzyżackiego i odbudowaną wieżą Klimek, z której można podziwiać panoramę Grudziądza i okolic. Za znakami szlaku nadal idziemy ul. Zamkową po Nadbrzeżu Wiślanym. Szlak łączy się tu z Wiślaną Trasą Rowerową.
  • 1,5 km - Mijamy Centrum Szkolenia Logistyki i wchodzimy w ul. Saperów. Szlak wiedzie ścieżkami lasu komunalnego mijając Dzieło Rogowe cytadeli, przecina ul. Czwartaków i okrążając od wschodu cytadelę dociera do skrzyżowania ulic Parkowej i 29 Października w Nowej Wsi. Po drodze widzimy znaki czarnego szlaku rowerowego „Po Dolinie Dolnej Wisły”, który z małymi przerwami będzie namtowarzyszył aż do okolic Wełcza. Warto odbić od szlaku w lewo i podziwiać pomnikowy kasztanowiec zwyczajny rosnący nieopodal.
  • 3,5 km - Ze skrzyżowania idziemy ul. 29 Października i skręcamy w ul. Forteczną. Droga okrąża schron łączności, wchodzi miedzy zabudowania Nowej Wsi i mija, zadziwiający swą konstrukcją, lotniczy radar nawigacyjny. Po dotarciu do ul. Leśnej zostawiamy ostatnie zabudowania i wchodzimy do lasu, gdzie z pomiędzy starych dębów wyłania się Mały Szaniec Dzieła Parski. Dalej podążamy leśną drogą biegnącą przez północną część Obszaru Natura 2000 „Cytadela Grudziądz” ustanowionego w celu ochrony siedlisk nietoperzy. Trafiamy na rozwidlenie dróg. Można zboczyć ze szlaku i idąc prosto po 100 m dotrzeć do Dużego Szańca Dzieła Parski oraz położonego nieco dalej cmentarza mennonickiego. Idąc szlakiemschodzimy, miejscami dość stromą, leśną drogą. Znaki prowadzą do miejscowości Parski
  • 6,3 km - Wchodzimy między zabudowania i docieramy do skrzyżowania przy przystanku MZK. Dalej kierujemy się w stronę wiślanego wału przeciwpowodziowego, po którym poruszamy się na odcinku 2 km. Następnie przechodzimy po mostku przez Osę i idąc początkowo wzdłuż rzeki wchodzimymiędzy zabudowania Zakurzewa. Docieramy do drogi asfaltowej. Na zakręcie mijamy pomnikowy dąb i kierujemy się na chodnik. Po minięciu zabudowań schodzimyw drogę gruntową i trafiamy na początek szlaku żółtego, noszącego imię dr. Ludwika Rydygiera. Wiedzie on do Dusocina, miejsca urodzenia wybitnego polskiego chirurga.
  • 9,6 km - Znaki czerwone prowadzą urokliwym wąwozem i dalej po Górach Łosiowych, w których utworzony został w roku 2018 park krajobrazowy. Stąd czeka nas trzykilometrowa wędrówka leśnymi drogami i wąwozami. Po około 2 km szlak żółty odchodzi na południowy wschód, a czerwony dociera do mało uczęszczanej drogi asfaltowej, przy której pojawiają się zabudowania Wielkiego Wełcza. Szlak przecina drogę asfaltową Mokre – Nebrowo Wielkie, którą można dostać się do Kwidzyna, kierując się znakami czarnego szlaku rowerowego.
  • 13,6 km - My podążamy prosto, po prawej stronie zostawiając przydrożną kapliczkę, a po lewej - leśniczówkę Zakurzewo. Szlak prowadzi leśnymi drogami w kierunku wschodnim i północno-wschodnim, początkowo po piaszczystej nawierzchni, która po przebyciu niecałych 2 km zmienia się w szutrową, dogodną także dla rowerzystów.
  • 19,1 km - Po około 5,5 km szlak zmienia kierunek na południowo-wschodni i dociera w okolice malowniczego jeziora Głęboczek, które mija najpierw od południa, a następnie skręca w lewo (uwaga na zejście szlaku z głównej drogi szutrowej w boczną!) i obchodzi jego wschodni brzeg. Dalej idziemy przez las i dochodzimy do poprzecznej drogi ciągnącej się wzdłuż granicy województw: kujawsko-pomorskiego i pomorskiego. Spotykamy tu znaki szlaku konnego. Mijamy pozostałości bramy niemieckiego dworku. W głębi zachowały się schody prowadzące z dworku do nieistniejącego już stawu oraz resztki grobowca.
  • 23,0 km - Docieramy kolejno do ulic Domki Leśne i Za Torem. Przechodzimy przez przejazd kolejowy i idąc ul. Do Stacji trafiamy na ul. Piastowską. Mijamy pierwsze zabudowania Gardei i docieramy do ul. Grudziądzkiej.
  • 26,6 km - Poruszając się chodnikiem przy ruchliwej drodze krajowej nr 55 mijamykościół św. Józefa z kwadratową dzwonnicą w stylu gotyckim. Dalej znaki prowadzą w kierunku Kwidzyna.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments