pieszy czerwony

Czerwony szlak Jezioro Płotki - Ujście

Wędrówkę rozpoczynamy od węzła szlaków „J. Płotki", przez który przechodzi szlak WK-3515n. Do tego miejsca w sezonie możemy dojechać autobusem MZK.

Opuszczając szosę wkraczamy do lasu na drogę doprowadzającą nas do jeziora Piaseczno (0,8 km). Jego brzegiem dochodzimy do przesmyku między jeziorami Piaseczno i Bagienne.

Tu ponownie spotykamy szlak WK-3515n, z którym podążamy dalej razem.Po minięciu jeziora Bagienne spotykamy pierwszy bunkier na naszej trasie (2,0 km), a w niedużych odległościach kolejne trzy.

Na najbliższym skrzyżowaniu szlak WK-3515n skręca w lewo (2,5 km) w stronę Jeziorek, natomiast my idziemy prosto.

Na kolejnej krzyżówce skręcamy w prawo (2,8 km) przechodząc między dwoma bunkrami, a na następnym w lewo dochodząc do szosy Piła - Bydgoszcz (4,0 km). Tu kolejny bunkier. Tworzyły one wraz z J. Płotki, Piaseczno i Bagienne dobrą linię obronną podczas II wojny światowej.

Następnie kilkadziesiąt metrów idziemy szosą w stronę Bydgoszczy, a następnie skręcamy z niej na prawo. Podążamy nad strumyk, którego przekraczamy idąc dalej wzdłuż jego koryta.

Po wyjściu z lasu mijamy zabudowania, za którymi przekraczamy tory kolejowe linii Piła - Bydgoszcz (6,5 km).Po 500m dochodzimy do dwóch cmentarzy wojennych (7,0 km). Po prawej stronie znajduje się z I wojny światowej a z lewej strony z II wojny światowej.

Po dotarciu do torów kolejowych (7,4 km) Piła - Poznań, skręcamy przed nimi w lewo. Dalej podążamy wzdłuż nasypu by po 1 km opuścić go i zagłębić się w las.

Na najbliższym rozwidleniu idziemy drogą w prawo pod górkę (9,0 km). Po kolejnych skrętach w prawo wychodzimy na drogę, która łagodnie z górki doprowadza nas do pierwszych zabudowań Kaliny.

Wychodząc z lasu skręcamy w prawo na drogę Piła - Dziembowo, spotykając szlak WK-204y Osiek - Stobno - Wieleń, a następnie przechodzimy pod torami kolejowymi Piła - Poznań (10,9 km). Na nasypie znajduje się przystanek kolejowy Piła - Kalina.

Idąc dalej mijamy po drodze osiedle mieszkaniowe i nadleśnictwo przy którym rosną drzewa pomnikowe. Po przekroczeniu drogi Piła - Byszki - Ujście (11,5 km) podążamy nad Gwdę. Idziemy kawałek wzdłuż jej brzegu by na skrzyżowaniu (12,1 km) skręcić w lewo idąc do lasu.

Po wyjściu z niego mijamy krzyż przydrożny (13,9 km), za którym jest już wieś Byszki. Tu opuszcza nas szlak WK-204y kierując się w prawo przez rzekę do Motylewa. Szosą kierujemy się do centrum wsi, by za ostatnimi zabudowaniami (14,9 km) skręcić w lewo nie dochodząc do rzeki Gwdy.

Po marszu między polami ponownie dochodzimy do drogi Piła - Byszki - Ujście (15,8 km). Droga ta doprowadza nas do rzeki Noteć, a następnie do pierwszych zabudowań Ujścia. Po wkroczeniu na szosę Piła - Poznań skręcamy w lewo.

Przekraczając most na Noteci dochodzimy do przystanku PKS i MZK (19,0 km), obok którego znajduje się rynek z zabytkowym kościołem.

 

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments