pieszy czerwony

Czerwony szlak Orla Perć (Zawrat - Krzyżne)

Ponad 4-kilometrowy szlak Orła Perć to propozycja dla wytrawnych amatorów wspinaczki wysokogórskiej. Jest uważany za najtrudniejszy w całych polskich Tatrach. Aby wspiąć się na jego skalne półki i strome ściany, trzeba asekurować się rozwieszonymi wzdłuż traktu, żelaznymi łańcuchami, klamrami i drabinkami. Turyści, którym niestraszny lęk wysokości, otrzymają w nagrodę zapierający dech w piersiach widok na tatrzańską Dolinę Pięciu Stawów.

Do punktu startowego czerwonego szlaku Orła Perć można dojść oznakowanym na niebiesko traktem ze schroniska PTTK w Dolinie Pięciu Stawów na Zawrat. Jest to droga o początkowo dość umiarkowanym stopniu trudności, jednak od tego momentu również dalsza wspinaczka na Zawrat jest propozycją raczej dla doświadczonych alpinistów i wymaga asekurowania się łańcuchami. Poza Doliną Pięciu Stawów, dobrą bazą wypadową na szlak Orła Preć jest schronisko „Murowaniec” na Hali Gąsienicowej, skąd trzeba do niego dojść wspomnianym wcześniej, trudniejszym odcinkiem szlaku niebieskiego, albo np. nieco łatwiejszym szlakiem żółtym, prowadzącym na Krzyżne.

Dla bezpieczeństwa, ruch turystyczny traktem Orła Preć aż do Koziego Wierchu dopuszczony jest jedynie w kierunku wschodnim. Pierwszym punktem kulminacyjnym czerwonego szlaku jest Mały Kozi Wierch, wspinający się na wysokość 2228 m n.p.m. Wąska ścieżka prowadzi przez dwie skaliste, rozłożyste granie, z których roztacza się wspaniała panorama na okolicę. Następnie schodzi się przez Zmarzłe Czuby na Zamarłą Turnię (2179 m n.p.m.). Trakt Orła Preć wiedzie północną ścianą tego ostatniego wzgórza, zmierzając następnie przez Kozią Przełęcz w stronę Kozich Czub. Po drodze mijamy skrzyżowanie z żółtym traktem turystycznym, który może nas doprowadzić nad Morskie Oko.

Kozie Czuby to szczyt o trzech wierzchołkach, wspinający się na wysokość 2263 m n.p.m. Należy on do masywu Koziego Wierchu, którego kulminacja jest następnym przystankiem czerwonego traktu. Aby tam się dostać, trzeba najpierw zejść około 20 m w dół, do Koziej Przełęczy Wyżniej, a następnie wspiąć się kolejne 50 m w górę. Kozi Wierch jest najwyższym szczytem w całości położonym na terenie Polski i oddziela Dolinę Gąsienicową od Doliny Pięciu Stawów. Szlak Orła Preć prowadzi z tego miejsca na północny wschód, w kierunku Buczynowej Strażnicy (2242 m n.p.m.). Schodzi się następnie na Przełęczkę nad Buczynową Dolinką, gdzie nasz trakt spotka się z czarnym szlakiem turystycznym. Tym ostatnim można zejść na Dolinkę Kozią. Jest ona położona na wysokości 1836 m n.p.m. i stanowi górne piętro Doliny Czarnej Gąsienicowej.

Orła Preć prowadzi z Przełęczki nad Buczynową Dolinką przez tzw. Czarne Ściany na strzelisty Zadni Granat (2240 m n.p.m.), z którego da się zejść do Koziej Dolinki zielonym traktem turystycznym. Nasz czerwony szlak wiedzie natomiast skalnymi półkami dalej na północ, docierając po pewnym czasie na Skrajny Granat. Z tego wzgórza, wznoszącego się na 2225 m n.p.m., można zejść żółtym szlakiem turystycznym do Czarnego Stawu. Orła Preć wiedzie natomiast dalej na wschód, do przełęczy Krzyżne.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments