pieszy czerwony

Czerwony szlak pieszy Babia Góra - przełęcz Krowiarki - Cyl Hali Śmietanowej

Ponad dziewięciokilometrowa trasa jest częścią Głównego Szlaku Beskidzkiego (GSB). Przebiega wysoko (średnia wysokość to 1348 m n.p.m.). Babia Góra (1725 m n.p.m.) jest punktem startowym i widokowym. Roztacza się stąd widok na inne szczyty Beskidu Żywieckiego (Polica), Śląskiego (Skrzyczne), Małego (Leskowiec), Makowskiego, Wyspowego, Gorce, Kotlinę Orawsko- Nowatarską, Tatry (Trzy Kopy) i szczyty Słowacji (Wielki Krywań).

Przebieg: Przemierzamy część wschodnią masywu babiogórskiego, mijając kolejno: Gówniak (1617 m), Kępę (1521 m) i Sokolicę (1367 m).  Od ostatniego szczytu na miłośników nart czekają trasy narciarskie. Dochodzimy do Przełęczy Lipnickiej, zwanej potocznie Krowiarki. W tym miejscu znajdziemy wiatę i punkt informacji turystycznej. Następne dwa kilometry trasa wiedzie przy granicy Babiogórskeigo Parku Narodowego i łączy się ze szlakami: pomarańczowym konnym i Ks.K. Wojtyły. Zdobywamy tu niższe szczyty: Syhlec (1146 m) i Główniak (1093 m) i docieramy na Cyl Hali Śmietanowej (1298 m), na której wierzchołku znajduje się Hala Śmietanowa.

Warto wiedzieć: Schodząc z Babiej Góry na zachód, szlakiem czerwonym dojdziemy do Muzeum Turystyki Górskiej i Schroniska PTTK na polanie Markowe Szczawiny oraz dalej na północ szlakiem zielonym do Muzeum Babiogórskiego PN w Zawoi - Markowej. Z kolewi wędrując z Cylu Hali Śmietanowej w kierunku zachodnim dojdziemy na Mosorny Groń a wspinając się w kierunku wschodnim na Policę.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments