pieszy czerwony

Czerwony szlak pieszy Carchel - Przełęcz Anula

.15-kilometrowy szlak czerwony prowadzi z Przełęczy Carchel w Beskidzie Średnim, przez Krzeszów na Groń Jana Pawła II, pod którym można przenocować w schronisku „Leskowiec”. Trakt schodzi następnie do Przełęczy Anula w Beskidzie Małym.

Carchel to przełęcz w Beskidzie Średnim, niedaleko Zembrzyc i Suchej Beskidzkiej. Leży na wysokości 640 m n.p.m. i oddziela od siebie Gołuszkową Górę (715 m n.p.m.) na wschodzie oraz Żurawnicę (724 m n.p.m.) na zachodzie. Jej nietypowa nazwa pochodzi z języka Wołochów, którzy zasiedlali w średniowieczu zachodnią część Małopolski. Pamiątką z dalekiej przeszłości jest stojąca wciąż w przełęczy niewielka, biało-niebieska kapliczka z figurką Matki Bożej i spadzistym daszkiem.

15-kilometrowy szlak czerwony z przełęczy Carchel do przełęczy Anula rozpoczyna się na polance, pod północnym zboczem Gołuszkowej Góry. Prowadzi stąd przez tereny leśne na zachód, na północne stoki Żurawnicy, a następnie zaczyna opadać w dół, do Krzeszowa. Ten ostatni został założony w XIV w. przez książąt oświęcimskich. Obecnie liczy zaledwie 1600 mieszkańców i jest świetną bazą wypadową na okoliczne, górskie ścieżki. Pośrodku wsi wznosi się neogotycki kościół parafialny z początku XX w. W Krzeszowie warto też zwrócić uwagę na trzy XIX-wieczne kapliczki. Na jego obrzeżach, przy zejściu z Żurawicy, można natomiast podziwiać ciekawe skałki wapienne.

Z Krzeszowa czerwony szlak wychodzi na zachód, mijając niewielkie poletka uprawne i rozrzucone wzdłuż drogi, wiejskie zabudowania. Przed podejściem na kolejne pagórki odbija w prawo, wiodąc następnie wśród zalesionych stoków cały czas na północ, aż na Groń Jana Pawła II. Szczyt ten wznosi się na wysokość 890 m n.p.m. i można pod nim przenocować w schronisku PTTK „Leskowiec”. Do 2004 r., zanim przybrał imię obecnego patrona, był zwany Jaworzyną. Pod szczytem można odwiedzić kaplicę poświęconą pamięci Jana Pawła II. W jej wnętrzu stoi m.in. fotel, na którym polski papież zasiadał podczas swojej wizyty na Pogórzu Śląskim w latach 90-tych XX w.

Z Gronia Jana Pawła II czerwony szlak pieszy odbija znów na południe, aby podejść na pobliski Leskowiec (922 m n.p.m.). Na jego szczycie znajduje się wiata turystyczna i krzyż poświęcony „ludziom gór”. W sezonie zimowym na zboczach Leskowca działają też dwie nartostrady. Czerwony trakt wyrusza z tego szczytu dalej na południowy zachód, prowadząc górskimi, zalesionymi ścieżkami na oddaloną o kilka kilometrów górę Na Beskidzie (863 m n.p.m.), a następnie dalej prosto, do Przełęczy Anula pod Madohorą. Ta ostatnia jest drugim co do wielkości wzniesieniem Beskidu Małego i wspina się na 929 m n.p.m. Podchodząc na Madohorę można zaobserwować, jak las bukowy stopniowo ustępuje drzewom iglastym. Na szczycie oraz stokach tego wzniesienia ustanowiono rezerwat przyrody, chroniący cenne skupiska mchów, które są dziś w Polsce zagrożone wyginięciem. 

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments