pieszy czerwony

Czerwony szlak pieszy Cisna - Smerek (fragment GSB)

Mniej znany ale bardzo atrakcyjny odcinek Głównego Szlaku Beskidzkiego. Wspaniałą panoramą z Jasła i Fereczatej.

Czas przejścia około 6 godzin.

Szlak wiedzie obok baru "Siekierezada" w dół do stacji Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej, na drugi brzeg Solinki mostem kolejki wąskotorowej, zaraz zanim ścieżka w prawo. Po ok. 25 minutach dotrzemy do drogi. Dalszy ciąg szlaku 20 m po lewej.

Następnie szlak prowadzi w górę lasem, fragmentami ostre podejścia. Po godzinie powinniśmy dotrzeć do grzbietu (855 m), którym będziemy szli aż do Okrąglika. Następnie dotrzemy do szczytu Rożek (943 m), minąwszy wierzchołek dojdziemy do polan widokowych na przemian z karłowatymi bukami.

Ze względu na panujące tu warunki atmosferyczne i jakość podłoża, rosnące tu buki osiągają niewielkie rozmiary i mają bardzo dziwne kształty.

Minęło około 2,10 godz. marszu jesteśmy na Małym Jaśle (1097 m). W niepełne 30 minut powinniśmy dotrzeć do ostatniej przełęczy przed szczytem Jasło.

W najniższym miejscu po prawej stronie prawie przy szlaku znajduje się źródełko.

Jeszcze 20 minut i będziemy na Jaśle(1153 m) najwyższym punkcie trasy. Stąd rozprzestrzenia się jeden z najpiękniejszych widoków na całe Bieszczady, widać wszystkie główne pasma.

UWAGA! We mgle należy zwracać szczególną u wagę na oznakowani ponieważ ze szczytu na północny zachód odchodzi dobrze wydeptana ścieżka (nie znakowana!), którą można w ok. 1 godz. zejść do Przysłupia.

Idziemy na południowy wschód wzdłuż czerwonych znaków, po lewej karłowate buki po prawej rozległa polana. Po przejściu kilkuset metrów wchodzimy w karłowatą buczynę. Jeszcze 10, 15 minut i będziemy na Okrągliku (1101 m), gdzie spotyka się granica państwa oraz szlak graniczny niebieski polski i czerwony słowacki. W niespełna godzinę dotrzemy stąd na następny wierzchołek. Na rozwidleniu szlaków skręcamy w lewo i idziemy bocznym grzbietem Fereczatej mijając kolejne polanki. Po krótkim, stromym podejściu będziemy na Fereczatej (1102 m). Dobry punkt widokowy na pasmo graniczne, Jasło i całą okolice.

Teraz szlak prowadzi już cały czas w dół po około 35 minutach dotrzemy do drogi tej samej którą minęliśmy zaraz nad Cisną. Drogą w lewo a następnie skręcamy w prawo na boczną drogę gdzie po pewnym czasie wejdziemy na łąki nad wsią Smerek. Idziemy grzbietem pomiędzy dwoma potokami. Gdy miniemy zabudowania po prawej stronie wśród starych lip miejsce po cerkwi i stary cmentarz (pozostałości najlepiej widoczne wczesną wiosnę). Nieco dalej droga którą się poruszaliśmy się skręca w prawo a my idziemy delikatnie w lewo starą drogą, za potoczkiem drogą w prawo po przejściu około 200m. dotrzemy do głównej drogi we wsi Smerek.

Po prawej sklep w odległości 30 m, w lewo 100 m do przestanku PKS.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments