pieszy czerwony
Czerwony szlak pieszy Hala Przehyba - Rytro PKP
Czerwony szlak ma ponad 16 km, a przebycie go zabiera około 5 godzin. Prowadzi z hali na Przehybie przez Radziejową, Wielki Rogacz i Niemcową do Rytra. Pokonujący go turyści mogą podziwiać wspaniałe panoramy beskidzkich szczytów, a na deser mogą odwiedzić średniowieczny zamek.
Szlak rozpoczyna się na Przehybie. Jest to wspinający się na wysokość 1175 m n.p.m. szczyt w Paśmie Radziejowej w Beskidzie Sądeckim. Jej znakiem rozpoznawczym jest wysoki maszt radiowo-telewizyjny. Umiejscowiona na grzbiecie Przehyby, otwarta hala jest doskonałym tarasem widokowym, z którego można obserwować panoramę Pienin i Beskidu Sądeckiego. Docierając w to miejsce późną porą, można przenocować w schronisku PTTK.
Na Przehybie krzyżuje się wiele górskich szlaków. Trakt czerwony rozpoczyna się przy turystycznym schronisku i prowadzi na wschodnie stoki wzniesienia. Opuszczamy otwartą polanę i wkraczamy w las, który wzdłuż naszej drogi przez Pasmo Radziejowej ma charakter głównie iglasty. W paru miejscach po drodze zobaczymy też trochę drzew liściastych.
Po pewnym czasie trakt zakręca po długim i łagodnym łuku na południe i wspina się na szczyt Małej Radziejowej. Jest to porośnięta młodym lasem, niewybitna góra, która wspina się na wysokość 1207 m n.p.m. Jej grzbiet pełni rolę swoistego punktu orientacyjnego na szlaku i przypomina niewielką, wybrzuszoną półkę na stoku, którym dojdziemy dalej na Radziejową (1266 m n.p.m.). Ta ostatnia jest najwyższym wzniesieniem całego pasma i należy do Korony Gór Polskich. Na szczycie Radziejowej wznosi się 20-metrowa, drewniana wieża widokowa, z której można bez problemu, ponad koronami drzew, podziwiać okoliczne, górskie panoramy.
Schodzimy z Radziejowej w kierunku wschodnim. Nasz trakt zakręca następnie na południe, aby po około pół godzinie doprowadzić nas przez przełęcz Żłobki na Wielki Rogacz. Jest to zalesione wzniesienie o trzech wierzchołkach, sięgające wysokością 1182 m n.p.m. Czerwony szlak prowadzi z niego dalej na wschód, na Niemcową (963 m n.p.m.). Na tym ostatnim, mało wybitnym szczycie można odnaleźć parę otwartych polanek, które w ostatnim czasie stopniowo zarastają lasem. Z Niemcowej czerwony szlak schodzi w kierunku północno-wschodnim, aby po ostatnim, długim odcinku zaprowadzić nas do Rytra. Jest to niewielka miejscowość turystyczna, położona w malowniczej dolinie Popradu. Nasz szlak kończy się przy stacji PKP w centrum miasteczka. Obsługujące ona górską linię kolejową, prowadzącą ze Starego Sącza do Piwnicznej Zdrój i dalej wzdłuż granicy polsko-słowackiej, która została na tym odcinku wytyczona wzdłuż wijącego się jak wąż koryta Popradu.
Najciekawszą atrakcją Rytra jest średniowieczny zamek, wznoszący się na zalesionym wzgórzu na prawym brzegu rzeki. Pochodzi z czasów dynastii Piastów i został zbudowany prawdopodobnie na przełomie XIII i XIV w. Zamek w Rytrze przez pewien czas pełnił funkcję siedziby starostów sądeckich. Obecnie stanowi dobrze zachowaną ruinę z kamienną wieżą na planie okręgu i fragmentami grubych murów obronnych. Z góry zamkowej roztacza się wspaniała panorama doliny Popradu. Można z niej obserwować okoliczne wzgórza Beskidu Sądeckiego wraz z rozrzuconymi na ich zboczach, górskimi osadami, a także leżące na drugim brzegu rzeki Rytro i sunące nad jej brzegiem pociągi.