pieszy czerwony

Czerwony szlak pieszy Mszana Dolna - Kasina Wielka

Przebieg: Mszana Dolna, ul.św. Maksymiliana Kolbego - rzeka Mszanka - przysiółki Mszany Dolnej: Obłazy, Sutory - Zapadliska - punkt przecięcia ze szlakiem czarnym - Lubogoszcz - Polana Mogiła - Cmentarz w Kasinie Wielkiej.

O trasie: Wędrowanie z Mszany Dolnej, rozpoczynamy z przystanku autobusowego  zbiegu ulic: Starowiejskiej i św. Maksymiliana Kolbego. Idziemy szlakiem czerwonym na wschód główną drogą nr. 28 i po przejściu przez most skręcamy w lewo. Po 1,5 km wzdłuż rzeki Mszanki skręcamy na północ. Przez kolejne ok. 7 km przemiarzać będziemy pasmo Lubogoszcza. Początkowo stromą zalesioną ścianą, mijąc kolejno jego wierzchołki: Zapadlisko (766 m n.p.m.), Lubogoszcz Zachodni (952 m n.p.m.) i szczyt główny Lubogoszcza (968 m n.p.m.). Schodząc z masywu jego stroną wschodnią dochodzimy do Polany Mogiła i do utwardzonej drogi głównej nr. 964 w Kasinie Wielkiej. Ścieżka w miejscowoście skręca w prawo w podrzędną drogę i za cmentarzem  skręca na północ aż do dwóch mniejszych szczytów: Dzielec (649 m n.p.m.) i Szklarnia (587 m n.p.m.) i kończy swój bieg na Przełęczy Wielkie Drogi.

Warto zobaczyć: W samej Mszanie Dolnej możemy cofnąć się na ulicę Zakopiańską na zabytkowy cmentarz żydowski z XVIII w. Warto wejść do parku dworskiego z zachowanymi gatunkami drzew i spichlerzem folwarcznym murowanym z tego samego wieku oraz do neogotyckiego kościoła parafialnego pw.św. Michała Archanioła. Z gminą Mszana graniczy Gorczański PN. Wokół miasta rozsiane są mniejsze wzniesienia, np.: Grunwałd - na wsch. (624m n.p.m.), Czarny Dział - na płn. wsch.(673 m n.p.m.), Szczebel - na zach.(976 m n.p.m.), Luboń Wielki - na płd. zach. (1022 m n.p.m.) czy Kocia Górka - na płd. (602 m n.p.m.). Na zboczach Lubogoszcza znajdują się dwa niewielkie stawki: Żabie Oko i Morskie Oko. W Kasinie Wielkiej warto wstąpić na Polanę Mogiła, na której stoi pomnik z okresu II w. światowej, wykonany z wieży polskiego czołgu Vickers oraz odwiedzić cmentarz żołnierzy austriackich z 1918 r. leżący blisko nieczynnej już stacji kolejowej. Na stoku pobliskiej Śnieżnicy znajduje się krzesełkowy wyciąg narciarski i stok o dł. 1400 m oraz ośla łączka dla początkujących i wyciąg talerzykowy.

UWAGI: W te malownicze okolice w zachodniej części Beskidu Wyspowego możemy dojechać autobusem PKS lub prywatnymi przewoźnikami z Rabki Zdrój, do której dojedziemy pociągiem. Możemy także dojechać do Nowego i Starego Sącza koleją i stamtąd autobusem lub prywatną linią "DIDI TRANS" z Krakowa.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments