pieszy czerwony

Czerwony szlak pieszy Przełęcz Przysłop - Dzwonkówka

Nieco ponad kilometrowy szlak czerwony przebiega przez Pasmo Radziejowej w Beskidzie Sądeckim. Pozwala się wspiąć z położonej na wysokości 883 m n.p.m. przełęczy Przysłop na wyższy od niej o 150 m szczyt Dzwonkówki. Trakt prowadzi przez widokowe polany i obszary leśne, wśród których zachowało się wiele ciekawych pamiątek z przeszłości.

Przełęcz Przysłop w Paśmie Radziejowej oddziela od siebie szczyty Dzwonkówka (983 m n.p.m.) i Kuba (888 m n.p.m.). Poza traktem czerwonym, przebiega przez nią oznakowany na zielono, Karpacki Szlak Rowerowy, a także niebieski szlak do przełęczy Obidza. W punkcie początkowym naszej wędrówki odnajdujemy otwartą halę, z której roztacza się świetny widok na pobliskie wzgórza Beskidu Sądeckiego. Stoi na niej niewielkie osiedle góralskich domków, a także zabytkowa, drewniana kapliczka. Ta ostatnia jest poświęcona pamięci partyzantów AK, których baza na przełęczy Przysłop została spacyfikowana w czasie II wojny światowej.

Wyruszamy na zachód. Polana na przełęczy ma dość strome, trawiaste zbocza, z których wyrastają pojedyncze drzewa. Widać też stare, drewniane ogrodzenia, za którymi znajdują się wybiegi dla owiec. Czerwony szlak wkrótce wkracza na tereny leśne i zaczyna wspinać się na Dzwonkówkę.

Dzwonkówka jest masywem górskim o kilku wierzchołkach, znajdujący się w głównym grzbiecie Pasma Radziejowej. Wysokością sięga 983 m n.p.m. i jest w większości zalesiona. Znajdujemy na niej także kilka stopniowo zarastających lasem polan, w przeszłości wykorzystywanych przez miejscowych pasterzy owiec. Ciekawostką jest znajdujący się na szczycie, stary cmentarz, na którym górale z okolicznych wiosek chowali samobójców. Zamiast krzyży, pozostawiano na grobach owych grzeszników jedynie kamienne kopczyki.

Poniżej Dzwonkówki można przenocować w Bacówce PTTK pod Bereśnikiem. Chcąc natomiast wyruszyć z jej grzbietu w dalszą drogę, można obrać m.in. żółty szlak pieszy do Szczawnicy. Alternatywną opcją jest oznakowany na czerwono fragment Głównego Szlaku Beskidzkiego, którym można w ciągu 2 godzin zejść do Krościenka nad Dunajcem, albo w podobnym czasie przejść na Przehybę.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments