ścieżka przyrodnicza / dydaktyczna czerwona

Czerwony szlak pieszy Targoszów Osiedle Wieczorki - Leskowiec - Osiedle Wieczorki (Szlak buków)

Prawie 11-kilometrowy szlak czerwony pozwala wejść z Targoszowa na Leskowiec i Groń Jana Pawła II, a następnie wrócić do tej górskiej osady inną drogą. Szlak wiedzie częściowo przez malowniczy, bukowy las i pokonuje względne różnice wysokości rzędu kilkuset metrów. Nie brakuje na nim świetnych punktów widokowych.

Targoszów leży na południowych zboczach Leskowca i Czarnej Góry w Beskidzie Małym. Uroku miejscowości dodaje zachowane w nim tradycyjne, góralskie budownictwo, m.in. drewniane domki i ponad stuletnie kapliczki. Umiejscowienie Targoszowa na górskim stoku czyni z niego bardzo dobry punkt do obserwacji Beskidu Żywieckiego, w tym najwyższego w całych zachodnich Beskidach szczytu Babiej Góry (1725 m n.p.m.).

Czerwony szlak pieszy zaczyna się wspinać z Targoszowa na północny zachód. Szybko schodzimy z otwartej hali na leśną ścieżkę, która prowadzi nas pod szczyt Leskowca, do miejsca, gdzie nasz trakt krzyżuje się z czerwonym szlakiem z Przełęczy Carchel do Przełęczy Anula, biegnącym m.in. przez Groń Jana Pawła II i szczyt Na Beskidzie.

Na skrzyżowaniu trzeba skręcić w prawo. Idąc zgodnie z oznaczeniami, zaczynamy wdrapywać się na Leskowiec (922 m n.p.m.), na którego szczycie będziemy mogli odpocząć pod wiatą turystyczną. Ciekawostką na tym wzgórzu jest wysoki, metalowy krzyż, który został poświęcony „ludziom gór”. W sezonie zimowym na zboczach Leskowca działają też dwie nartostrady.

Z Leskowca czerwony trakt prowadzi nas na położony 30 metrów niżej Groń Jana Pawła II. Szczyt ten do 2004 r., zanim przybrał imię obecnego patrona, był zwany Jaworzyną. Pod szczytem można odwiedzić kaplicę poświęconą pamięci Jana Pawła II. W jej wnętrzu stoi m.in. fotel, na którym polski papież zasiadał podczas swojej wizyty na Pogórzu Śląskim w latach 90-tych XX w. Na Groniu Jana Pawła II działa górskie schronisko PTTK „Leskowiec”. Szczyt ten jest również ważnym węzłem szlaków turystycznych tej części Beskidu Małego.

Schodzimy dalej południowym zboczem Gronia Jana Pawła II w kierunku Krzeszowa, położonego na pograniczu Beskidu Małego i Makowskiego. Przed dotarciem do tej miejscowości zataczamy pętlę, wspinając się na ostatnim odcinku szlaku znów do Targoszowa.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments