pieszy czerwony

Czerwony szlak pieszy Toporowa Cyrhla - Wodogrzmoty Mickiewicza

Przebieg: Toporowa Cyrhla – Dolina Suchej Wody – Psia Trawka - Dolina Pańszczyca – Waksmundzka Polana – Mówień Waksmundzka - Dolina Waksmundzka – Polana Pod Wołoszynem – Wyżnia Kopka – Las pod Wołoszynem – Droga Oswalda Balzera – Wodogrzmoty Mickiewicza

O trasie: Trasa długa ale nie męcząca, zalesiona, z nielicznymi polanami, prezentująca panoramę Tatr Wysokich. Czas wędrówki to około 3 h 25 min.

Szlak rozpoczyna się na skraju najwyżej położonej dzielnicy Zakopanego, znajdującej się na równi, na wysokości 992 m n.p.m. przy drodze Oswalda Balzera z Zakopanego do Morskiego Oka, w odległości 2,4 km od Jaszczurówki. Ścieżka wiedzie początkowo wśród traw między nielicznymi zabudowaniami. Po 10 minutach zanurza się w gęstym lesie i biegnie lekko pod górę. Po drodze mijamy kasę biletową TPN i docieramy do rozwidlenia szlaków - w lewo odchodzi czerwony w stronę Suchej Wody, a w prawo zielony na Kopieniec Wielki. My odbijamy w lewo i ruszamy dalej stokiem (poniżej naszej trasy znajduje się Wyżni Toporowy Staw , który stał się torfowiskiem), potem w dół by zejść do Doliny Suchej Wody na Psią Trawkę (1188 m n.p.m.), dawną tatrzańską polanę. Na polanie w 1889 Towarzystwo Tatrzańskie postawiło schronisko, którego pozostałości rozebrano na początku lat trzydziestych XX wieku. Wędrujemy dalej wzdłuż Pańszczyckiego Potoku, przez Waksmundzką Polanę (na której północnym skraju przy drodze, znajduje się żelazny krzyż) i po godzinie trafiamy na Rówień Waksmundzką , z której znakomicie widać najwyższy szczyt Tatr Bielskich - Hawrań (2152 m n.p.m.). Kolejne mijane charakterystyczne punkty to Waksmundzkie Ścianki oraz Potok Waksmundzki. Po około 40 minutach znajdujemy się na zarastającej Polanie Pod Wołoszynem nad którą wznosi się Wyżnia Kopka (1250 m n.p.m.). Od celu dzieli nas jedyne 35 minut zejścia Lasem pod Wołoszynem do Drogi Oswalda Balzera i dalej do Wodogrzmotów Mickiewicza , znajdujących się nad Doliną Roztoki. Powyżej piętrzą się urwiska Turni nad Szczotami w masywie Wołoszyna.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments