pieszy czerwony

Czerwony szlak pieszy z Kasprowego Wierchu na Świnicę i Zawrat

Punktacja GOT PTTK: grupa górska T02, T01; Kasprowy Wierch – Świnica / 9 pkt.; Świnica – Kasprowy Wierch / 5 pkt.

OPIS TRASY:

Trasa rozpoczyna się na szczycieKasprowego Wierchu (1986,7 m.n.p.m.). Na szczyt można dotrzeć z Kuźnic pieszo szlakiem zielonym lub skorzystać z kolejki linowej. Wchodząc na szlak czerwony skręcamy w lewo i podążamy granią Tatr Zachodnich. Mijamy Przełęcz Suchą (1949,5 m.n.p.m.) i rozległym traktem zdobywamy Beskid (2012,3 m.n.p.m.), który z powodu położenia niedaleko Kasprowego Wrch., jest licznie odwiedzany przez turystów korzystających z kolejki linowej. Ze szczytu rozciąga się widok na Dolinę Gąsienicową i słowacką Cichą Dolinę. Dalej zakosami schodzimy do Przełęczy Liliowe ( 1951,8 m.n.p.m.), która oddziela Główną Grań Tatr na Tatry Zachodnie (koniec) i Wysokie (początek). Nazwa przełęczy prawdopodobnie pochodzi od kwitnącej w tym miejscu na wiosnę pierwiosnki maleńkiej o fioletowych płatkach.

Pierwsze większe podejście prowadzi przez Skrajną Turnię (2096 m.n.p.m.), a dalej trawersuje od strony południowej Pośrednią Turnię (212,8 m.n.p.m.). Z jej szczytu, po stronie północnej, ku Dolinie Gąsienicowej opada blisko 300. metrowe, granitowe urwisko. Następnie szlak dość stromo opada do Świnickiej Przełęczy (2050,6 m.n.p.m.),skąd rozpoczyna się ostre podejście (ułatwienia w postaci łańcuchów) na kulminację Świnicy (2301,2 m.n.p.m.). Z przełęczy prezentuje się ona bardzo okazale, przypominając granitową piramidę z niemal pionowymi ścianami. Po zdobyciu szczytu (skalista przestrzeń mierząca kilkanaście metrów kwadratowych) możemy obserwować dookólną panoramę na Zakopane z Gubałówką, Tatry Zachodnie, Tatry Wysokie oraz stronę słowacką. Podczas burz na szczycie dochodzi do częstych wyładowań atmosferycznych, dlatego nie należy tam przebywać podczas załamania pogody. Przez Świnicę przechodzi granica Polsko - Słowacka.

Szlak czerwony biegnie dalej w kierunku Przełęczy Zawrat (2158,5 m.n.p.m.), gdzie rozpoczyna się Orla Perć - najtrudniejszy szlak polskich Tatr.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments