pieszy czerwony

Czerwony szlak pieszy z Mikuszowic do Malinowskiej Skały

Czerwony szlak ma prawie 40 km i rozpoczyna się w Mikuszowicach Krakowskich na południowych obrzeżach Bielska-Białej. Prowadzi przez kilka szczytów Beskidu Małego i Śląskiego, m.in. Magurkę Wilkowicką (909 m n.p.m.), Szyndzielnię (1028 m n.p.m.), Kotarz (974 m n.p.m.), Grabową (907 m n.p.m.) i Malinowską Skałę (1152 m n.p.m.). Wzdłuż szlaku można odnaleźć liczne schroniska.

Szlak ma swój początek przy stacji kolejowej Bielsko-Biała Mikuszowice. Przechodzimy najpierw od przejazdu kolejowego do ulicy Żywieckiej, a następnie podążamy nią na południowy wschód, aż na obrzeża miasta. Przed szpitalem skręcmy w lewo i rozpoczynamy wspinaczkę na zalesiony stok. Wkrótce znajdujemy na nim pierwsze schronisko na naszej trasie, jakim jest Chatka Studencka „Rogacz”. Idziemy dalej prosto, wzdłuż południowych stoków 828-metrowego Rogacza. Na kolejnym odcinku nasz szlak zbiega się z żółtym traktem turystycznym, prowadzącym z Rogacza na Magurkę Wilkowicką. Jest to czwarty pod względem wysokości szczyt Beskidu Małego. Wspina się na wysokość 909 m n.p.m. i możemy na niej przenocować w zabytkowym schronisku PTTK.

Czerwony szlak prowadzi nas dalej w dół, północnymi zboczami Magurki Wilkowickiej, do przełęczy oddzielającej to wzgórze od Sokołówki (852 m n.p.m.). Następnie skręcamy w lewo i schodzimy północnymi stokami Rogacza oraz Łysej Góry (652 m n.p.m.) do dzielnicy Leszczyny w południowej części Bielska-Białej. Przechodzimy w mieście przez kilka przecznic, dwupasmową trasę S-1 (DK-52) i most na rzece Białej przy hotelu Vienna. Idąc dalej ulicami Startową i Olszówka docieramy na zachodnie obrzeża miasta, gdzie rozpoczynamy podejście na stoki Cubernioka (731 m n.p.m.). Znajdujemy się teraz w Beskidzie Śląskim.

Pod Cuberniokiem nasz szlak zakręca na południe i zaczyna się wspinać na Szyndzielnię (1028 m n.p.m.), która leży w administracyjnych granicach Bielska-Białej. Na ten porośnięty pięknym, bukowym lasem szczyt można wjechać również nowoczesną koleją gondolową. Z jego wierzchołka roztacza się wspaniały widok na dolinę rzeki Białej oraz okoliczne pasma górskie. Zimą działa tu popularny ośrodek narciarski. Na Szyndzielni można też przenocować w schronisku. Czerwony szlak prowadzi nas później na południe, na Klimczok (1117 m n.p.m.) w Paśmie Baraniej Góry, gdzie odnajdujemy kolejny, zabytkowy dom turysty. Znakiem rozpoznawczym tego wzniesienia jest też wysoki maszt telekomunikacyjny.

Idąc dalej na południe, docieramy do malowniczej przełęczy Karkoszczonka, na której działa niewielkie schronisko THF „Chata Wuja Toma”. Na kolejnym odcinku mijamy po prawej stronie leżący w dolinie Żylicy Szczyrk. Naszym kolejnym przystankiem jest Kotarz (974 m n.p.m.), na którego wschodnich stokach znajdujemy dwie rozległe polany widokowe. Prowadząc nas cały czas na południe, czerwony szlak dociera następnie na zalesiony szczyt Grabowej (907 m n.p.m.). Schodzimy z niego w dół, do wijącej się u jego szosy i ruszamy dalej na wschód. Na ostatnim odcinku szlaku czeka nas kolejne strome podejście na Malinowską Skałę (1152 m n.p.m.), na której znajdziemy niezwykłe, skaliste wychodnie o fantastycznych kształtach. Grzbiet tego wzniesienia jest częściowo odsłonięty, zapewniając turystom wspaniałe widoki na całą okolicę.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments