pieszy czerwony

Czerwony szlak pieszy z progu Dolinki za Mnichem na Wrota Chałubińskiego

Label
  • Dystans 0.00 m
  • Czas 0 s
  • Prędkość 0.0 km/h
  • Min. wys. 0 m
  • Maks. wys. 0 m
  • W górę 0 m
  • W dół 0 m

Szlak rozpoczyna się na progu Doliny za Mnichem. Odchodzi od żółtego szlaku wiodącego znad Morskiego Oka przez Szpiglasową Przełęcz do Doliny Pięciu Stawów Polskich. Wyprowadza na przełęcz w głównej grani Tatr, pomiędzy masywem Szpiglasowego Wierchu a Zadnim Mnichem i Cubryną.

Na początkowym odcinku wiedzie urokliwą, kameralną i zazwyczaj pustą Doliną za Mnichem. Przechodzimy obok niewielkich Mnichowych Stawków i okresowego Stawu Staszica po skalnych rumowiskach i oglądamy plecy Mnicha. Szlak zaczyna wznosić się stromym i często zacienionym terenem. Nie ma tu jednak większych trudności technicznych, ani sztucznych ułatwień. Zimą sytuacja jest inna – przełęcz znajduje się w terenie wysokogórskim i jest polecana osobom o doświadczeniu zimowym w górach, mających odpowiednie umiejętności i sprzęt (raki, czekan, zestaw lawinowy). Przełęcz nosi imię dr. Tytusa Chałubińskiego – lekarza i wielkiego miłośnika Tatr, który „odkrył” Zakopane dla narodu polskiego.

Osiągając cel, warto zdać sobie sprawę z tego, że stoimy na granicy polsko-słowackiej. Przełęcz jest niezwykle ciekawie położona – możemy z niej zajrzeć na stronę słowacką do wyjątkowo pięknej i odludnej Doliny Ciemnosmreczyńskiej, „gdzie pawiookie drzemią stawy”, jak pisał młodopolski poeta Jan Kasprowicz, który ten właśnie zakątek Tatr utrwalił w niezwykłym cyklu sonetów Krzak dzikiej róży w Ciemnych Smreczynach. Nasz szlak kończy się na przełęczy – na stronę słowacką nie ma znakowanego zejścia, zatem należy tu zakończyć wycieczkę i wrócić tą samą drogą.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments