pieszy czerwony

Czerwony szlak pieszy z progu Dolinki za Mnichem na Wrota Chałubińskiego

Szlak rozpoczyna się na progu Doliny za Mnichem. Odchodzi od żółtego szlaku wiodącego znad Morskiego Oka przez Szpiglasową Przełęcz do Doliny Pięciu Stawów Polskich. Wyprowadza na przełęcz w głównej grani Tatr, pomiędzy masywem Szpiglasowego Wierchu a Zadnim Mnichem i Cubryną.

Na początkowym odcinku wiedzie urokliwą, kameralną i zazwyczaj pustą Doliną za Mnichem. Przechodzimy obok niewielkich Mnichowych Stawków i okresowego Stawu Staszica po skalnych rumowiskach i oglądamy plecy Mnicha. Szlak zaczyna wznosić się stromym i często zacienionym terenem. Nie ma tu jednak większych trudności technicznych, ani sztucznych ułatwień. Zimą sytuacja jest inna – przełęcz znajduje się w terenie wysokogórskim i jest polecana osobom o doświadczeniu zimowym w górach, mających odpowiednie umiejętności i sprzęt (raki, czekan, zestaw lawinowy). Przełęcz nosi imię dr. Tytusa Chałubińskiego – lekarza i wielkiego miłośnika Tatr, który „odkrył” Zakopane dla narodu polskiego.

Osiągając cel, warto zdać sobie sprawę z tego, że stoimy na granicy polsko-słowackiej. Przełęcz jest niezwykle ciekawie położona – możemy z niej zajrzeć na stronę słowacką do wyjątkowo pięknej i odludnej Doliny Ciemnosmreczyńskiej, „gdzie pawiookie drzemią stawy”, jak pisał młodopolski poeta Jan Kasprowicz, który ten właśnie zakątek Tatr utrwalił w niezwykłym cyklu sonetów Krzak dzikiej róży w Ciemnych Smreczynach. Nasz szlak kończy się na przełęczy – na stronę słowacką nie ma znakowanego zejścia, zatem należy tu zakończyć wycieczkę i wrócić tą samą drogą.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments