pieszy czerwony

Czerwony "Szlak Przyjaźni polsko-czeskiej" (fragment GSS z Wodospadu Kamieńczyka przez Śląski Dom do Orlinka)

Piekna trasa widokowa, prowadząca w dużej mierze granią karkonoskich grzbietów. Przy dobrej pogodzie możemy podziwiać panoramę całej Kotliny Jeleniogórskiej.

Szlak łatwy i przyjemny, wymagający jednak kondycji z racji długości. Spokojnie do przejścia w jeden dzień dla zaawansowanych, także przy zmiennych czy deszczowych warunkach (a tych spodziwać można się przez 80% roku). Oczywiście, na szlak wyruszamy jak najwcześniej. Mniej wprawieni turyści z przyjemnością pokonają te trasę w 3 dni, nocujac kolejno na Szrenicy, w Odrodzeniu i pod Śnieżką. Szlak rozpoczyna się przy głownej szosie prowadzacej ze Szklarskiej Poręby w kierunku Jakuszyc. Po około 2 km docieramy do schroniska przy Wodospadzie Kamieńczyka. Od tego momentu zaczyna sie najbardziej męcząca część wyprawy – ponad 500m pod górę, za to nagroda mogą być naleśniki z jagodami zjedzone w schronisku na Szreincy. Oczywiście, możemy też wjechac na prawie sam szczyt wyciągiem i rozpocząć wędrówkę z tego miejsca (szlak czarny lub zielony).

Po zdobycu Szrenicy, trasa wiedzie ponad górną granica lasu, szerokim, ułożonym z granitowej kostki duktem. Mijamy kolejno dwei grupy skalne: Trzy świnki i Twarożnik (skręt w lewo). Nastepnie mijamy Ceską Boude i przez Łabski Szczyt (1472m.n.p.m.) docieramy nad Śniezne Kotly. Dawniej stało tu duze schronisko, jednak do dziś zachował się jedynie budynek pełniący obecnie funkcję stacji radiowo-telewizyjnej. Za Śnieznymi Kotłami trasa się zwęża, prowadząc po gołoborzu na stokach Wielkiego Szyszaka (1509m.n.p.m.). Należy być w tym miejscu bardzo ostrożnym, gdyż głazy są pokryte porostami, często także rosą lub szronem, co znacznie utrudnia marsz.  UWAGA: ze względuu na szerokość i trudność w pokonywaniu tego odcinka, warto pamiętac o zasadzie pierwszeństwa dla schodzących, a także nie zatrzymywac się na dłużej, tworząc zatory.

Po zdobyciu Śmielca (1410m.n.p.m.) schodzimy do Czarnej Przełęczy, poniżej której ma swoją niszę Czarny Kocioł Jagniątkowski. Trawersując mijamy kolejne grupy skał - Czeskie i Śląskie Kamienie, za którymi od szlaku odbija w prawo droga do ruin Petrovki, czeskiego schroniska zniszczonego doszczętnie po pożarze z sierpnia 2011r. Od tego miejsca, po 30 minutach "asfaltowania" docieramy na Przełęcz Karkonoską (1190m.n.p.m). Warto odpocząć na tarasie schroniska Odrodzenie (co ciekawe - to schronisko z roku na rok funkcjonuje coraz lepiej!), gdzie możemy równiez przenocować. Świetne jadło serwują także hotele po czeskiej stronie i choć trzeba nadłożyć kilkanascie minut, to dla "knedlików", "hrnolek", "smażenego syra" i "oblohy" z "kofolą" - polecamy! 

Następny etap rozpoczynamy krótkim, stromym podejściem. Po dośc nużącym spacerze wzdłóż stoków Małego Szyszaka (1436m.n.p.m) i Tępego Szczytu (1388m.n.p.m.) czeka nas malowniczy dcinek po stoku Smogorni (1489m.n.p.m.), wiodący nad krawędzią kotłów Wielkiego i Małego Stawu, a dalej przez Równię pod Śnieżką do Śląskiego Domu. Tu ponownie trasa jest szeroka niczym "autostrada" i spokojnie nadaje sie do pokonania wózkiem czy rowerami. W tym miejscu czerwony szlak się rowidla.

Prezentowana tu trasa wiedzie w dół Kotłem Łomniczki do Karpacza pod skocznię Orlinek. Drugi wariant prowadzi przez Śnieżkę na Przełęcz Okraj.

UWAGA: z racji długiej ekspozycji na grzbietach należ zabezpieczyć się przed slońcem i wiatrem. Zimą należy uwzględnić dodatkowe zmianę przebiegu niektórych odcinków, a także wydłużenie czasu potrzebnego na przejście, ze względu na zalegający śnieg i oblodzenia. Szczególnie trudne może być wówczas podejście pod schronisko na Szrenicy - dość strome, "wyślizgane", bez raków prawie niewykonalne oraz pokonanie stoków Wielkiego szyszaka.

Sposoby udostępniania: 

  • turystyka piesza, narciarska na odcinkach: Wodospad Kamieńczyka - Śnieżne Kotły, Przełęcz Karkonoska – Dom Śląski, Schronisko Nad Łomniczką – Orlinek,
  • rowerowa i konna na odcinku: Orlinek –Schronisko Nad Łomniczką (ok 3,3km)
  • możliwość wprowadzania psów na smyczy i w kagańcu.

____________________________________

Opis szlaku przygotowała: Katrzyna Kwolek

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments